Iza A1 Hrvatska rekordna je godina prema ulaganjima i izgradnji infrastrukture. Kompanija je 2023. investirala preko 200 milijuna eura, najviše otkad posluje u Hrvatskoj. To se prvenstveno odrazilo na ubrzanu izgradnju fiksnih gigabitnih priključaka te modernizaciju mobilne mreže čime se korisničko iskustvo podiglo na još višu razinu.
Na najvećoj gigabitnoj fiksnoj mreži u Hrvatskoj dostupne su komercijalne brzine od 2 Gbps uz premium opremu – WiFi 6 router i mesh uređaji s kojima je svaki kut doma pokriven kvalitetnim WiFi signalom. U 2023. izgrađeno je 140 tisuća gigabitnih, optičkih priključaka diljem Hrvatske. Infrastrukturna oprema koja se u okviru modernizacije postavlja u A1 optičku mrežu već sada podržava brzine do 50 Gbps i spremna je za sve potrebe korisnika u budućnosti. Čak 800 tisuća hrvatskih kućanstva ima dostupan A1 gigabitni priključak, a nastavkom ubrzane izgradnje 2025. obuhvatit će se milijun kućanstava. To znači da će 70 posto hrvatskih kućanstava imati pristup gigabitnom internetu. Također, A1 Hrvatska je uz pomoć EU fondova izgradila optičku mrežu za 45 tisuća kućanstava na širem području Kaštela, Ivanić-Grada i Solina. Upravo je Solin prvi hrvatski grad potpuno pokriven optičkom mrežom izgrađenom uz pomoć EU fondova. Taj je projekt prepoznala i Europska komisija te je dodijelila A1 Hrvatska EU Broadband Award, kao predvodniku u gradnji mreže vrlo velikog kapaciteta.
Investicijom od 109.28 milijuna eura na javnoj dražbi za izdavanje dozvola za uporabu radiofrekvencijskog spektra, osigurani su dugoročni resursi koji su osnova za ambiciozne planove rasta i ulaganja u razvoj mobilnih usluga u idućih 15 godina. Modernizacijom i izgradnjom mobilne 5G mreže pokriva se 92 posto populacije. Energetski efikasnom radijskom opremom, koristeći frekvencijski spektar u pojasevima na 700, 800 i 900 MHz na jednom radijskom pojačalu osigurano je kvalitetno 5G pokrivanje, a istovremeno optimizirana potrošnja električne energije. Na više od 200 baznih stanica implementirani su solarni paneli i inovativni free cooling sistemi čime je ušteđeno gotovo 2 GWh električne energije.
„Temelj za pružanje svih usluga i najvišu razinu korisničkog iskustva su značajna ulaganja i modernizacija mrežne i IT infrastrukture“, objašnjava Vladimir Skender, glavni direktor za mrežu A1 Hrvatska te dodaje: „Želimo da naši korisnici do 2030. surfaju na potpuno zelenoj mreži i zato razvijamo i primjenjujemo inovacije koje smanjuju ugljični otisak.“ A1 Hrvatska je do sada smanjila vlastite emisije CO2 za 76 posto kroz razne inicijative modernizacije infrastrukture i ozelenjivanja mreže. Na dobrom je putu ostvariti ambiciozan cilj Telekom Austrija grupe – nultu neto emisiju CO2 do 2030. godine.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je ukupni prihod od usluga pristupa internetu iznosio 208.737.400 eura (rast od 9,4 posto). Prihod od pristupa internetu putem nepokretne mreže bio je 60.446.472 eura (+6,9 posto), putem pokretne mreže 147.562.132 eura (+10,1 posto), a putem satelitskih veza 728.796 eura (gotovo trostruko više nego lani). Ukupni broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu iznosio je 6.896.151 (+4,7 posto).
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.