Implementacije IoT-a igraju ključnu ulogu u strategijama digitalne transformacije mnogih poduzeća, donoseći prednosti kao što su povećanje produktivnosti, ušteda troškova i postizanje ciljeva održivosti okoliša. Kao rezultat toga, poduzeća nastavljaju povećavati svoju potrošnju na IoT rješenja i široko proširuju implementaciju, prema Omdiji. Rezultati ankete pokazali su da poduzeća implementiraju ili su u procesu uvođenja IoT rješenja i da 95 posto ispitanika očekuje da će vidjeti mjerljive koristi od IoT-a unutar dvije godine od implementacije.
"Dok su neki tehnološki divovi smanjili svoje napore u IoT-u, poduzeća prihvaćaju IoT i ostvaruju izvanredne rezultate", rekao je John Canali, glavni analitičar za IoT, Omdia i autor izvješća. "U stvari, poduzeća su vrlo napredna u uključivanju novih tehnologija kao što su 5G, fiksni bežični pristup (FWA) i eSIM/iSIM tehnologija."
Rezultati Omdijine ankete otkrivaju da dok LTE (4G) ostaje popularan nositelj povezivanja, više od 70 posto poduzeća planira koristiti 5G povezivost. U međuvremenu, eSIM/iSIM tehnologiju usvojilo je ili će usvojiti gotovo 90 posto poduzeća u sljedeće dvije godine. Ova tehnologija će omogućiti poduzećima da bolje upravljaju troškovima i omogućiti im da ponovno pregovaraju o budućim tarifama povezivanja.
Omdia napominje da rezultati ankete sugeriraju vrlo pozitivan rast u implementaciji IoT rješenja i sugeriraju da će postojati pozitivan povratni učinak za igrače u IoT lancu vrijednosti, međutim, doći će do povećane konkurencije. Poduzeća se sve više oslanjaju na dobavljače i partnere, s obzirom na to da je implementacija IoT rješenja često složena i zahtijeva raznolik niz vještina za uspjeh. Mnoga su poduzeća kao veliku prepreku navela interno stjecanje relevantnih resursa i vještina.
“Naša anketa sugerira da postoji mnoštvo mogućnosti u rasponu od hardvera, softvera, povezivosti i usluga. Međutim, sigurnost ostaje na prvom mjestu briga poduzeća i dobavljači moraju biti u mogućnosti ne samo ponuditi sigurne proizvode i usluge, već i biti u mogućnosti učinkovito se integrirati u šira rješenja. Dobavljači koji ne uspiju isporučiti sigurna rješenja naći će se isključeni s ovog rastućeg tržišta,” dodao je Andrew Brown, voditelj IoT-a u Omdiji.
Ericsson i O2 Telefónica u Njemačkoj postigli su značajnu prekretnicu u razvoju 5G Cloud RAN tehnologije u Europi. U svojoj inauguracijskoj zajedničkoj implementaciji Proof of Concept (PoC) u O2 Telefónica Wayra inovacijskom središtu u Münchenu, prikazali su mogućnosti prve Ericssonove 5G Cloud RAN instalacije u Europi.
Novi problemi za Huawei u Njemačkoj jer telekomi imaju 50 posto baznih stanica na njihovoj opremi i kada krene zamjena zbog odluke države ona bi mogla koštati najmanje 2,5 milijarde eura za nekih 46 tisuća baznih stanica mobilnih telekom operatera Deutsche Telekoma, Vodafonea, Telefónica diljem Njemačke.
Deutsche Telekom postao je Ericssonov prvi komercijalni partner u njegovom nastojanju da cilja razvojne programere i poduzeća s pristupom komunikacijskim i mrežnim API-jima. Dobavljač gura ovu strategiju nakon što je prošle godine kupio Vonage za 6,2 milijarde dolara.