Već krajem prošle godine vidjelo se usporavanje domaćeg IT tržišta, ali i svih ostalih tržišta na kojima radimo, ističe za ICTbusiness.info Krešimir Mudrovčić, član Uprave CROZ-a i pritom dodaje kako se to proteklo i na početak ove godine.
Međutim, ono što ih posebno veseli jest da su prošle godine otvorili svoju tvrtku u Njemačkoj i već nakon prve polovice ove godine vide pojačanu potražnju za njihovim rješenjima i uslugama i prve veće rezultate jer im je fokus tržište Njemačke, Švicarske i Austrije.
Kada se zbroji u 2023. poslovanje na hrvatskom tržištu te zajedno sa njemačkim tržištem očekujemo da će ova godina biti stabilna za CROZ, pojašnjava Mudrovčić.
„Na stranim tržištima radimo već 15-tak godina i to na isto i na zapadu, u Aziji, neko vrijeme nam se činilo kako je Velika Britanija super, pa smo imali i mali prodajni ured u Amsterdamu. Međutim tada smo shvatili da tom idejom da smo 'leteći' na tržištu jednostavno ne možemo uspjeti i da za vrstu posla koji mi radimo, a to su kompleksna rješenja i rješenja za kritičnu IT infrastrukturu treba imati vlastitu tvrtku. Zbog toga se samo po sebi nametnulo i otvaranje tvrtke u Njemačkoj i to ne samo radi poslovnih prilika nego slične poslovne kulture“, ističe Mudrovčić.
On kao jednu od ključnih stvari u transformaciji poslovanja, ali i samog IT ističe umjetnu inteligenciju. Stoga je CROZ otvorio svoju sestrinsku tvrtku CROZ AI krajem 2021. godine, pokazalo kao pun pogodak, a najveći projekt je bila implementacija AIOPS platforme u Hrvatskom Telekomu (HT). Korištenjem ove platforme, odnosno proaktivnog i prediktivnog nadzora infrastrukture, HT je ostvario značajno poboljšanje usluge, uz istovremeno smanjenje potrebnog angažmana stručnjak
Europska komisija službeno je otvorila zajedničko poduzeće Chips (Chips JU), koje će ojačati europski ekosustav poluvodiča i europsko tehnološko vodstvo. Premostit će jaz između istraživanja, inovacija i proizvodnje, olakšavajući komercijalizaciju inovativnih ideja.
Vertiv je predstavio svoju inovaciju pod imenom Vertiv TimberMod verziju svog Vertiv Power Module i SmartMod portfelja, koja koristi masivno drvo kao ključnu strukturalnu komponentu umjesto čelika za prefabricirana modularna (PFM) rješenja podatkovnih centara.
Direktiva o mrežnoj i informacijskoj sigurnosti (NIS2) odnosi se na kibernetičku sigurnost na razini EU s ciljem postizanja visoke zajedničke razine kibernetičke sigurnosti u svim državama članicama EU-a. Kako bi postali svjesni razloga primjene mjera i održavanja kibernetičke sigurnosti moramo biti svjesni posljedica kibernetičkih napada. Prema istraživanju EU Agency for Network Information Security (ENISA) kibernetički napadi su najbrže rastući oblik kriminala u svijetu, porast je vidljiv u opsegu, cijeni i sofisticiranosti.