Potrebno je ponovno osmisliti timski rad

Potrebno je ponovno osmisliti timski rad
Dražen Tomić

Uvijek smo gledali mogućnosti ušteda, gdje nam to tehnologija može pomoći, ističe Hamid Akhavan, glavni izvršni direktor Siemens Enterprise Communicationsa, te dodaje kako su u njemačkom zavodu za zapošljavanju smanjili broj lokacija gdje se nalazi oprema i samo su na uštedama u energiji godišnje troškove smanjili više od 3 milijuna eura.

„Komunikacija je postala vrlo kompleksa, nakon telefona nastali su telefoni, mobilni telefoni, računala, Internet. Da ne govorimo da je danas tu ogromna količina aplikacija. Imamo mnogo više mogućnosti nego prije nekoliko godina, problem je što se pokušavamo izboriti za znanje kako koristiti aplikacije i tada nastaju problemi“, objašnjava Akhavan.

Danas postaje mobilni, korisnici očekuju da im budemo na usluzi, jednostavno nemamo izbora nego koristiti nove tehnologije kako bi odgovorili na poslovne izazove, pojašnjava Akhavan i dodaje da je potrebno analizirati koncept timova i rada u timu.

„Imali smo mnogo sastanaka licem u lice, danas se to mijenja, ljudi su razasuti širom svijeta, promijenio se način na koji pristupamo sastancima. Prije je postojala interakcija, danas se to u direktnoj komunikaciji definitivno gubi. Crowdsourcing je nešto što je svakako budućnost, imate nekog na licu mjesta za medije je najvažnije, ali mogu danas zahvaljujući telefonima biti na licu mjesta kroz sliku ili video nekog potpuno nepoznatog“, opisuje Akhavan promjene s kojima smo suočeni.

Čak 62 posto zaposlenika koji rade u virtualnom svijetu osjećaju se zapostavljenima, da nitko ne cijeni njihov posao, što nikako nije dobro za posao, ističe Akhavan.

Prema najnovijem Siemensovom istraživanju čak  79 posto zaposlenika radi u virtualnim timovima, a najčešći je oblik komunikacije e-mail, a 43 posto zaposlenika je frustrirano. Uz to, 44 posto kaže da se kroz virtualne timove ne mogu osjetiti timski duh i timski rad.

„Zanimljivo je da čak 75 posto zaposlenika koji prisustvuju virtualnim sastancima osjeća stalno pod pritiskom mogućnosti da budu nefokusirani, da nisu dovoljno uključeni i da zapravo ne mogu pridonijeti svojim znanjima i idejama radu takvog virtualnog tima“, ističe Akhavan.

On zaključuje da tu leži velika prilika za razvoj, te da se pokazalo da svega 8 posto tvrtki zna kako upravljati virtualnim timovima.