Lajkanjem ideja do unaprjeđenja poslovanja

Lajkanjem ideja do unaprjeđenja poslovanja

U prvom dijelu ovog članka upoznali smo se s osnovnim principima leana i social businessa, fokusirajući se na generiranje ideja unutar organizacije kao uspješnog spoja tih principa. Kao primjer te simbioze u kratkim crtama smo opisali jedan domaći softverski proizvod, alat LIKE MY IDEA (LMI) zagrebačke tvrtke CROZ. U ovom nastavku ćemo pobliže upoznati funkcionalnosti LMI softvera.

Enter LMI

Spomenuli smo u prošlom nastavku da je stalan dotok ideja sa svih razina organizacije preduvjet uspješnog implementiranja lean principa continuous improvementa. LMI na jedinstven i transparentan način, s mogućnosti vizualnog upravljanja, pruža jednostavan način promocije, prikupljanja i upravljanja idejama u organizaciji. Zajedničkim mjestom kojemu se može pristupiti u svako vrijeme, stvara se atmosfera u kojoj se potiče i nagrađuje inovativnost te istovremeno postiže željeni stupanj danas neophodnog procesa upravljanja idejama u organizaciji.

Prikupljanje ideja

Prikupljanje ideja od strane svih članova zajednice je vrlo jednostavno putem Ideation Bloga. Putem glasanja izdvajaju se najbolje ideje čija se izvedivost evaluira u daljnjem continuous improvement postupku.  Postupak evaluacije ideje prilagođava se svakoj organizaciji kao i uloge koje u njemu sudjeluju.

LIKE MY IDEA zajednica sastoji se od svih zaposlenika odnosno članova uključenih u upravljanje lean-om. Vlasnici zajednica mogu definirati strukturu zajednice, sudjelovati u procesu evaluacije ideje upravljati članovima te moderirati zajednicu. Ostali članovi sudjeluju svojim doprinosom u pogledu davanja ideja, komentiranja predloženih ideja kako bi se poboljšale kao i glasanjem.

Osim davanja ideja, unutar zajednice je moguće razmjenjivati informacije i otvarati diskusije putem Foruma, Bookmarks aplikacije, kreirati događaje u kalendaru, dijeliti dokumente putem Files aplikacije ili pak raditi na zajedničkim Wiki stranicama.

Evaluacija ideja

Već filtrirane ideje lean voditelji dobiju na uvid i daljnje odobrenje u LIKE MY IDEA Inbox kako bi se završio proces odobrenja i pokrenula implementacija. Voditelji ideje mogu inicijalno prioritizirati prema definiranim kriterijima različitih dostupnih metoda evaluacije (NAF analiza, SWOT analiza itd... ). Ukoliko smatraju potrebnim, otvara se dodatna diskusija na pojedinačnu ideju kroz Forum aplikaciju čime se ponovo koristi kolaboracijski aspekt platforme.

Like My Idea zajednica omogućuje transparentan pregled statistike aktivnosti članova te njihovo rangiranje (tzv. leaderboard) kao i pripadajuće izvještaje u obliku dijagrama.

Implementacijom Like My Idea rješenja svaka organizacija može na efikasan način prikupljati ideje svojih zaposlenika te  sustavno izgrađivati poticajnu atmosferu za inovacije.

Budućnost je u online kolaboraciji

Prepoznavanje potreba social businessa te zadovoljavajuća implementacija  rješenja sigurno  će i u budućnosti donijeti slične proizvode koji svojom funkcionalnošću mogu izvući i potaknuti najkvalitetnije dijelove kreativnosti zaposlenika unutar tvrtke. LMI je inovativan, ali i logičan produkt implementacije lean principa u organizaciju. No nemojmo stati samo na zaposlenicima. Zašto ne bismo u taj proces aktivno uključili i korisnike naših proizvoda i usluga? Dobrobiti takvog pristupa sasvim sigurno će biti značajne.


Like My Idea u internacionalnim vodama

Tijekom IBM-ove Connect 2013 konferencije održane ove godine u Orlandu Like My Idea proizvod osvojio je Ready for Social Business Mark, koju IBM dodjeljuje rješenjima koja se kvalitetno tehnološki i poslovno integriraju u IBM Connections platformu.
Također, CROZ-ovo rješenje nagrađeno je i IBM-ovom nagradom Distinguished Business Achievement, koja se uručuje glavnim IBM-ovim partnerima iz svake od sedam većih svjetskih regija. Like My Idea je od lipnja dostupna i na IBM PureSystems. Ovim priznanjima i otvaranjem www.likemyidea.com stranica, LMI zasigurno čeka svjetla budućnost i na međunarodnom tržištu.