Lean principi i društvene mreže - simbioza u nastajanju

Lean principi i društvene mreže - simbioza u nastajanju
Fotolia

Zašto je povezivanje preko raznih oblika društvenih mreža i online kolaboracije bitno u poslovnom kontekstu? Kako se tu stvara vrijednost za tvrtke?

Društvene mreže

Komunikacijski jaz među zaposlenicima tvrtki sve je primjetniji - malo tko zna što se događa na stolu do njegovog, a kamoli u uredu ili odjelu na drugom katu zgrade. Posljedice takvog nedostatka komunikacije nisu uvijek očigledne, ali svakako mogu imati dubok utjecaj na tvrtku. Zašto u kontekstu društvenih mreže toliko inzistiramo na komunikaciji? Odgovor je jednostavan - ono što prenosimo komunikacijom su informacije i ako one ne kolaju organizacijom kroz što više kanala, nema kolaboracije, nema svježih ideja i organizacija će kad tad na tržištu biti zamijenjena agilnijom i svježijom.  Izazov s kojim se suočavaju mnoge tvrtke koje su interno uvele društvene mreže je kako dobiti stvarnu poslovnu vrijednost ?! Naime, često se događa da Intranet služi uglavnom za statične sadržaje poput raznih pravilnika i u najboljem slučaju objavu fotografija s team-buildinga.

Kolaboracija

Kako poboljšati kolaboraciju i iskoristiti postojeće informacije za izgradnju proizvoda i usluga i ekspanziju? Nove generacije su kulturološki isprogramirane na online razmjenu. Email, Faceboook, Twitter, blogovi, forumi, frendanje, lajkovi, plusevi, pinovi i slični pojmovi i akcije mnogima formiraju način komunikacije, razmišljanja, dobivanja informacija ali i odlučivanja. Sasvim je prirodno i očekivano da taj pomak lagano infiltrira i u poslovnu sferu. Već sada vrlo mali broj svojih kolega nećemo naći na Linked in-u.  Upotreba foruma, blogova, međusobno povezivanje, razmjena ideja - polako, ali sigurno idemo prema tome.  Iako neke tvrtke imaju predrasude, pa čak i ograničavaju korištenje društvenih mreža, stvarnost pokazuje da se upravo ovim putem najbrže prenose informacije, kao i činjenica da društvene mreže imaju ogromnu ulogu prilikom formiranja mišljenja potrošača prema određenom proizvodu ili usluzi.

Prije nego nastavimo dalje, pogledajmo drugi dio ove priče - lean.

Lean i kontinuirano unaprjeđenje

Izraz lean iskovan je u osamdesetim godinama prošlog stoljeća da engleskim govornicima jezično približi principe poslovanja analizirane u kompaniji Toyota. U samoj srži onog što se izvorno zove Toyota Production System, a danas je poznato kao lean, jest fokus na vrijednost i uklanjanje svega onog iz procesa proizvodnje što ne donosi vrijednost. Još konkretnije, lean nudi zadržavanje vrijednosti uz manje rada (troška, energije) i mehanizme koji to pomažu ostvariti uklanjajući nepotrebne događaje iz procesa. Sve se više javlja potreba za implementacijom lean rješenja jer se rezultati lean razmišljanja ogledaju u većoj produktivnosti, brzini, kvaliteti i nižim troškovima.

Transformacija u lean organizaciju nikad nije u potpunosti gotova i predstavlja kontinuiran put. Zbog toga svaka lean organizacija fokusira svoje glavne procese na kontinuirano povećavanje vrijednosti (Continuous improvement) - krajnji je cilj stvaranje savršene vrijednosti za korisnika, i to bez suvišnih koraka ili otpada - svake aktivnosti koja ne dodaje vrijednost robi/usluzi iz perspektive potrošača.

Lean social business - kako povezati lean i social business?

Načina je mnogo, proučimo jedan od njih i usmjerimo se na generiranje ideja unutar organizacije. Da bi organizacija mogla implementirati lean princip kontinuiranog unaprjeđenja, mora imati stalan dotok ideja sa svih razina organizacije čija implementacija stvara toliko potrebnu dodanu vrijednost. Istraživanja pokazuju da se najbolje ideje najčešće stvaraju individualno, ali se, s druge strane, najbolje razvijaju kolektivno i kolaboracijski.

Upravo ova činjenica potaknula je zagrebačku tvrtku CROZ na razvoj kolaboracijskog alata LIKE MY IDEA (LMI). LMI je izvrstan primjer implementacije leana i continuous improvementa kroz kolaboracijski aspekt social businessa. Rješenje je prožeto lean razmišljanjem, na jedinstven i transparentan način, s mogućnosti vizualnog upravljanja, pruža prikupljanje ideja na jednom mjestu - pruža jednostavan način promocije, prikupljanja i upravljanja idejama u organizaciji.  Upotrebom LMI-a svaki član organizacije izravno doprinosi povećanju razine kreativnosti unutar organizacija, dok sama zajednica kroz jednostavne mehanizme komentiranja i glasanja može sama usmjeravati i poticati ideje koje su prepoznate kao vrijedne daljnje razrade. LMI potiče inovativnost, smanjuje troškove, povećava efikasnost i konkurentnost organizacije na tržištu.

Više o važnosti prikupljanja ideja i načinu funkcioniranja LIKE MY IDEA proizvoda napisati ćemo u sljedećem članku u seriji. U međuvremenu posjetite i sami web stranicu proizvoda www.likemyidea.com te saznajte više o tome kako upravljati idejama unutar vaše organizacije.

Sve informacije o LIKE MY IDEA proizvodu možete naći na www.likemyidea.com