EKSKLUZIVNO: Kako Narodne novine odgovaraju na namještanje IT javnog natječaja vrijednog 7 milijuna kuna

EKSKLUZIVNO: Kako Narodne novine odgovaraju na namještanje IT javnog natječaja vrijednog 7 milijuna kuna
Fotolia (ilustracija)

Hrvatski IT sektor već nekoliko tjedana priča o natječaju u Narodnim novinama za novi ERP sustav. U Udruženju IT-a pri HGK-u već se neko vrijeme kuha dopis, koji smo objavili danas, u kojem se upozorava na moguće namještanje javnog natječaja u Narodnim novinama, prije svega zbog isključenja domaćih IT tvrtki iz potencijalnog javljanja s vlastitim ERP rješenjem. Pritom treba uzeti u obzir da se mogu javiti tvrtke koje rade kao implementatori stranih rješenja, da sad ne navodimo kojih stranih ERP rješenja. Ukupna procijenjena vrijednost nabave je 7 milijuna kuna na dvije godine s održavanjem.

Detaljnom analizom natječajne dokumentacije, prigovora potencijalnih naručitelja, te odgovorima iz Narodnih novina razjasnit ćemo zavrzlamu nastalu na osnovu dvokružnog natječaja. Naime, u prvom krugu se pokušavaju pronaći potencijalni ponuditelji, a u drugom će se vidjeti tko od njih ispunjava detaljne tehničke specifikacije.

Krenimo prvo redom i upozorimo na sumnjive, ako ne i sporne detalje. Prije svega tu je 4.3.1.1 gdje se od ponuditelja traži dokaz o pet ugovora za isporuku ERP sustava u prethodne tri godine, pri čemu posebice zahtjev za ukupnom vrijednošću ugovorenih isporuka ERP-a većom od planirane vrijednosti nabave tog postupka eliminira sve hrvatske proizvođače softvera koji, zbog recesije u Hrvatskoj, ali i malog domaćeg tržišta, nisu ostvarili toliko velike ugovore u navedenom razdoblju. Zahtijevana dva ugovora na trenutnoj inačici ERP rješenja dodatno sužavaju broj potencijalnih ponuditelja.

Tko se ne može javiti

Zahtjev iz iste točke 4.3.1.1. da ugovori o isporuci ERP-a moraju obuhvatiti sva područja djelatnosti naručitelja preferira velike korporacije koje imaju module ERP-a već razvijene za svaku od tih djelatnosti, što ne jamči da su ti moduli usklađeni s hrvatskom praksom i zakonodavstvom. Taj zahtjev efektivno eliminira ponude svih domaćih IT tvrtki, proizvođača softvera, koje mogu razviti module za te djelatnosti, module jednako kvalitetne te sasvim sukladne hrvatskom zakonodavstvu i praksi.

Tu je i sporna točka 4.3.1.7., u kojoj se zahtijeva da ponuđeno rješenje bude navedeno kao jedno od prvih 15 na listama globalnih IT analitičkih kuća (Gartner - Magic Quadrant ili IDC - lista najprodavanijih rješenja), izravna je zapreka za domaće tvrtke koje same razvijaju softvere iz kategorije ERP-ova i ne mogu konkurirati na tržištima s financijsko-knjigovodstvenom legislativom različitom od one hrvatske jer bi onda morale radi lokalizaciju na tim tržištima.

Morao je biti pozivni natječaj - ovo je namještanje

Kako se na IT tržištu može čuti jedan od najsuludijih zahtjeva je da rješenje može biti samo iz EU 15 zemalja s barem pet lokalizacija u tim zemljama. Očito je da se želi, tvrdi naš izvor iz IT branše da se želi samo strano rješenje ali se to onda trebalo tako i napisati, napraviti pozivni natječaj i to je to, kaže on.

Iz Narodnih novina kažu da dokumentacija za nadmetanje nigdje ne spominje ili uvjetuje domaćeg ili stranog proizvođača. Nadalje, dokumentacija je orijentirana prema ponuditeljima, što omogućava implementatora koji je ujedno i proizvođač, ali i implementatora koji nudi rješenja tuđe proizvodnje.

„Smatramo da smo na takav način potpuno omogućili tržišno natjecanje i nismo doveli u diskriminirajući položaj niti implementatore niti proizvođače ERP rješenja, a pogotovo ne poslovne subjekte u ovisnosti o zemlji ili regiji poslovanja. Sve navedeno je u skladu s člankom 3. Načela javne nabave aktualnog Zakona o javnoj nabavi. Također treba imati na umu da je objava ovog postupka automatizmom otišla u razmjenu sa sustavima javne nabave zemalja EU, jer je naš Elektronički oglasnik javne nabave RH od sredine godine potpuno integriran u TED sustav  (Tenders Electronic Daily) Europske unije“, tvrde u Narodnim novinama.

Forsiranjem domaćih proizvođača koje sugerirate učinili bismo diskriminaciju domaćih implementatora i integratora stranih (tuđih) rješenja, koji su također jednakovrijedni pravni subjekti u RH, ističu iz Narodnih novina i ponavljaju kako se Narodne novine kao naručitelj postavljaju potpuno neutralno prema tim pitanjima i zasigurno u cijeloj dokumentaciji nema niti jednog detalja koji bi bio u korist bilo koje skupine.

Na upit ICTbusiness.info o uvjetima natječaja odgovaraju kako uvjete koje navodite u svom upitu spadaju u dijelove Dokumentacije za nadmetanje koji definiraju načine i dokaze kojima Ponuditelj dokazuje da doista nudi adekvatan predmet nabave.

Hoćemo globalno IT rješenje

„Narodne novine kao naručitelj, su u točci 2.1. Dokumentacije za nadmetanje pobliže objasnile što je predmet nabave, eksplicite navodeći "globalno ERP rješenje", te definirajući pri tome i ciljeve koji se žele ostvariti tom nabavom. S obzirom na nepostojanje službene definicije "globalnog rješenja", Naručitelj je ponudio dva alternativna načina dokazivanja, kako ne bi diskriminirao ponuditelje i njihova ERP rješenja. Termin "globalno rješenje" se u svim elementima dokumentacije za nadmetanje isključivo koristi u svrhu opisivanja predmeta nabave i naglašava njegove značajke u odnosu na druga ERP rješenja“, ističu u Narodnim novinama.

Činjenica je da natječaj nije namijenjen svima onima čija djelatnost i/ili proizvodi nisu u skladu s predmetom nabave, ali se to ne može okarakterizirati kao "diskriminacija" dok god postoji više potencijalnih ponuditelja što je u ovom slučaju evidentno, tvrde u Narodnim novinama i dodaju kako se nadaju da nije potrebno naglašavati da svaki naručitelj pri pokretanju postupka javne nabave polazi od svojih potreba i mogućnosti, a ne od nekih drugih premisa koje su osim ostalog i u suprotnosti sa zakonom.

„Točna definicija koju možete provjeriti u dokumentaciji kaže da su u dijelu koji definira sposobnost Ponuditelja zatražene potvrde o urednom ispunjenju ugovora na poslovima adekvatnom predmetu nabave i to u posljednje tri (3) godine. Barem dvije od tih potvrda trebaju se odnositi na implementaciju posljednje inačice ponuđenog rješenja, odnosno inačicu ranije ukoliko je posljednja inačica izdana u razdoblju unutar 6 mjeseci od pokretanja postupka“, ističu u Narodnim novinama.

„Svrha predmetnog uvjeta je da Ponuditelj dokaže praćenje tehnologije/proizvoda kojeg nudi i aktivnu prisutnost na tržištu. Ne zaboravimo da je predmet nabave informatičko rješenje, da je to tehnološko područje koje stalno doživljava promjene, da nove verzije donose nove mogućnosti, te da Ponuditelj koji drži do sebe mora stalno ulagati u znanje, pratiti tehnologiju te igrati aktivnu ulogu na tržištu. Složit ćete se da je ovo uvjet kvalitete i da je adekvatan ciljevima Naručitelja“, uvjeravaju iz Narodnih novina.

Magični kvadrat kao izlika

Pojavljivanje ponuđenog rješenja na Gartnerovom Magic Quadrant ili nekom drugom sličnom izvješću renomirane analitičke kuće je bio jedan od načina dokazivanja "globalnog rješenja" - vjerojatno lakši način, objašnjavaju i dodaju da kako je već naznačeno u prvom odgovoru, postojao je alternativni način dokazivanja - upravo da ne bismo diskriminirali neki proizvod i/ili ponuditelja, a na definiciji koja nema svoj službeni oblik.

Izdvajanje dijelova tih uvjeta izvan konteksta predmetne točke doista dovodi do čudnih asocijacija, ali dokumentaciju za nadmetanje treba čitati kao jedinstveni dokument - od predmeta nabave, ciljeva, vrste postupka, pa do zatraženih uvjeta, tvrde u Narodnim novinama.

Na upit da li je to namještanje natječaja za pojedinog isporučitelja i isključenje drugih ističu kako mogu reći da s obzirom na to da je u međuvremenu završila prva faza postupka, definitivno se ne radi o jednom ponuđenom rješenju i jednoj ponudi, a za neka rješenja ima i više ponuditelja. Više od 80 posto ponuditelja u pristiglim ponudama su hrvatske tvrtke. Uz sve navedeno u odgovorima na prijašnje upite, doista nema zbora o „zaključavanju“ kojeg implicirate.

Što se tiče konstatacije/pitanja “zašto IT NN-a inzistira na ovakvom natječaju kada se time potkopavaju domaće softverske tvrtke...“, želimo reći da je Informatika Narodnih novina i do sada pokretala postupke i uvijek je predmet nabave bio u skladu s potrebama i mogućnostima tvrtke. Osim jednog slučaja, sve su implementacije i nabave obavljale hrvatske tvrtke premda to nikada nije bio uvjet iz natječaja. Većina nabavljenih proizvoda iz tih postupaka nije proizvedena u RH (računala, mrežna oprema, podatkovna spremišta, baze podataka, operativni sistemi, virtualizacijski sistemi ...) premda ni to nije bilo nikada definirano kao uvjet nego je odraz stanja na tržištu.

U nekim postupcima je udio usluga koje su obavljale hrvatske firme u odnosu na cjelokupni ugovoreni iznos 5-6%,  većinom 40-60%, a nerijetko i 100%.

NN štiti investiciju

„Ako je pitanje zašto Narodne novine inzistiraju na "globalnom rješenja" kao predmetu nabave - odgovor je vrlo jednostavan i vidljivo i jasno kao cilj naveden u točci 2.1. Dokumentacije za nadmetanje: S ciljem zaštite investicije, očuvanja stabilnosti poslovanja te omogućavanja razvoja i optimizacije poslovnih procesa, ponuđena rješenja trebaju biti globalna rješenja, sa širom bazom korisnika u više zemalja - poglavito gospodarski naprednijim zemljama EU; s razgranatom partnerskom mrežom certificiranih partnera čime se korisniku omogućuje izbor; sa slobodno dostupnim programima edukacije i certificiranja čime se korisniku omogućuje vlastiti angažman, te s jasnim planom razvoja i transparentnim ulaganjem u razvoj proizvoda- rješenja.", a što je u skladu s odlukama Uprave NN i utvrđenim ciljevima koji se žele postići“, ističu u Narodnim novinama.

Činjenica je da većina firmi iz ovog segmenta ima implementirano neko od "globalnih rješenja" - neovisno o tome jesu li u privatnom ili državnom vlasništvu, objašnjavaju i dodaju da proizvođači ERP rješenja (i domaći i strani) sami biraju segment tržišta koji im je zanimljiv i vrstu proizvoda kojeg stavljaju na to isto tržište. Definitivno svako rješenje nije optimalno za svakog kupca, ali svatko ima svoju ciljnu skupinu.

Što se tiče samog postupak natječaja, ističu da je onaj koji je izabran zove se  „Pregovarački postupak javne nabave s prethodnom objavom“. Ključne karakteristika postupka osim da ima prethodnu objavu - dakle transparentnost i mogućnost prijave svim zainteresiranim ponuditeljima je da dozvoljava ponuditeljima da značajno sudjeluju u modeliranju konačnog rješenja, a što je vrlo bitno, jer osim tehnologije samog rješenja preuzima znanje i poslovne procese tog rješenja uz znanje i iskustvo implementatora.

„Buduće postupke javne nabave, Narodne novine će kao i do sada odabrati u skladu s Člankom 25 aktualnog Zakona o javnoj nabavi koji definira način izbora vrste postupka. U ovoj fazi natječaja nije moguće govoriti o imenima Ponuditelja i konačnom rješenju. Dosadašnji tijek postupka i dostupna Dokumentacija zasigurno potvrđuju da Naručitelj ne „preferira“ određeni proizvod ili ponuditelja, već da je u tijeku transparentan postupak s potpuno otvorenim tržišnim natjecanjem“, zaključuju u Narodnim novinama.