Identity Consortium postao je Finin partner u uslugama udaljenog elektroničkog potpisivanja. Hrvatski Regtech startup Identity Consortium osmislio je proizvod koji osobi omogućava vjerodostojnu identifikaciju u digitalnom svijetu. Proizvod tj. digitalna platforma Identyum omogućuje osobi da se vjerodostojno identificira bez potrebe predočavanja osobne iskaznice, na primjer potencijalnom stanodavcu ili putničkoj agenciji prilikom sklapanja ugovora za putovanje, kod online identifikacije u banci prilikom davanja zahtjeva za kredit ili prilikom kupnje alkoholnih pića za provjeru punoljetnosti.
Korisnik Identyum aplikacije, čije lansiranje se očekuje početkom 2020. godine, tako dobiva obavijest svaki put kada netko zatraži njegove osobne podatke, uz informaciju tko i koje podatke traži. Korisnik nadalje sam odlučuje želi li podijeliti svoje osobne podatke sa osobom ili tvrtkom koja ih traži.
„Namjera nam je bila, a u tome smo i uspjeli, da kreiramo proizvod koji predstavlja digitalno i krajnje jednostavno rješenje za online identifikaciju osobe. Naše rješenje je trenutno među najinventivnijima u svijetu, a važno je za istaknuti da očekujemo intenzivni razvoj i ekspanziju tržišta digitalne identifikacije“, ističe Robert Ilijaš, vlasnik i direktor Identyum platforme
Jednom kada korisnik stvori svoj Identyum digitalni identitet, moći će i valjano elektronički potpisivati dokumente, bez potrebe stavljanja žiga, njihovog potpisivanja i skeniranja. U tom segmentu je ostvarena i poslovna suradnja s Finom temeljem koje Identyum obavlja poslove registracije vezane uz pružanje usluga certificiranja i autentikacije krajnjih korisnika za korištenje servisa udaljenog elektroničkog potpisivanja. Ugovor o poslovnoj suradnji, kao i priliči tehnologiji Ilijaš je potpisao udaljeno i digitalno, iz udobnosti recepcije malog slovenskog planinskog hotela.
„Ostvarenjem poslovne suradnje s Finom omogućili smo dodanu vrijednost našim budućim korisnicima, fizičkim osobama, koji će moći iz udobnosti vlastitog doma digitalno potpisati neki PDF ugovor ili bilo koji drugi dokument, a da taj njihov potpis ima pravnu valjanost te da nije vezan uz kriptografski uređaj (smart karticu i token) koji mora fizički posjedovati“, objašnjava Ilijaš.
Europska komisija službeno je otvorila zajedničko poduzeće Chips (Chips JU), koje će ojačati europski ekosustav poluvodiča i europsko tehnološko vodstvo. Premostit će jaz između istraživanja, inovacija i proizvodnje, olakšavajući komercijalizaciju inovativnih ideja.
Vertiv je predstavio svoju inovaciju pod imenom Vertiv TimberMod verziju svog Vertiv Power Module i SmartMod portfelja, koja koristi masivno drvo kao ključnu strukturalnu komponentu umjesto čelika za prefabricirana modularna (PFM) rješenja podatkovnih centara.
Direktiva o mrežnoj i informacijskoj sigurnosti (NIS2) odnosi se na kibernetičku sigurnost na razini EU s ciljem postizanja visoke zajedničke razine kibernetičke sigurnosti u svim državama članicama EU-a. Kako bi postali svjesni razloga primjene mjera i održavanja kibernetičke sigurnosti moramo biti svjesni posljedica kibernetičkih napada. Prema istraživanju EU Agency for Network Information Security (ENISA) kibernetički napadi su najbrže rastući oblik kriminala u svijetu, porast je vidljiv u opsegu, cijeni i sofisticiranosti.