Identity Consortium postao je Finin partner u uslugama udaljenog elektroničkog potpisivanja. Hrvatski Regtech startup Identity Consortium osmislio je proizvod koji osobi omogućava vjerodostojnu identifikaciju u digitalnom svijetu. Proizvod tj. digitalna platforma Identyum omogućuje osobi da se vjerodostojno identificira bez potrebe predočavanja osobne iskaznice, na primjer potencijalnom stanodavcu ili putničkoj agenciji prilikom sklapanja ugovora za putovanje, kod online identifikacije u banci prilikom davanja zahtjeva za kredit ili prilikom kupnje alkoholnih pića za provjeru punoljetnosti.
Korisnik Identyum aplikacije, čije lansiranje se očekuje početkom 2020. godine, tako dobiva obavijest svaki put kada netko zatraži njegove osobne podatke, uz informaciju tko i koje podatke traži. Korisnik nadalje sam odlučuje želi li podijeliti svoje osobne podatke sa osobom ili tvrtkom koja ih traži.
„Namjera nam je bila, a u tome smo i uspjeli, da kreiramo proizvod koji predstavlja digitalno i krajnje jednostavno rješenje za online identifikaciju osobe. Naše rješenje je trenutno među najinventivnijima u svijetu, a važno je za istaknuti da očekujemo intenzivni razvoj i ekspanziju tržišta digitalne identifikacije“, ističe Robert Ilijaš, vlasnik i direktor Identyum platforme
Jednom kada korisnik stvori svoj Identyum digitalni identitet, moći će i valjano elektronički potpisivati dokumente, bez potrebe stavljanja žiga, njihovog potpisivanja i skeniranja. U tom segmentu je ostvarena i poslovna suradnja s Finom temeljem koje Identyum obavlja poslove registracije vezane uz pružanje usluga certificiranja i autentikacije krajnjih korisnika za korištenje servisa udaljenog elektroničkog potpisivanja. Ugovor o poslovnoj suradnji, kao i priliči tehnologiji Ilijaš je potpisao udaljeno i digitalno, iz udobnosti recepcije malog slovenskog planinskog hotela.
„Ostvarenjem poslovne suradnje s Finom omogućili smo dodanu vrijednost našim budućim korisnicima, fizičkim osobama, koji će moći iz udobnosti vlastitog doma digitalno potpisati neki PDF ugovor ili bilo koji drugi dokument, a da taj njihov potpis ima pravnu valjanost te da nije vezan uz kriptografski uređaj (smart karticu i token) koji mora fizički posjedovati“, objašnjava Ilijaš.
Namijenjen developerima i modelarima, SAS Viya Workbench je samouslužno, on-demand računalno okruženje za pripremu podataka, istraživačku analizu podataka te razvoj analitičkih i modela strojnog učenja.
Projekt je vrijedan čak 3,5 milijardi eura, a u njemu sudjeluje 12 EU zemalja s više od 100 tvrtki i organizacija, a dio projekta su i giganti poput SAP, Airbus, Siemens te velike telekom tvrtke poput Deutsche Telekom, Telefonica, Orange ističe za ICTbusiness.info Damir Prusac, potpredsjednik za istraživačka partnerstva u Infobipu.
Na Weekend Media Festivalu imali smo prilike razgovarati s Damirom Čauševićem, suosnivačem i direktorom tvrtke Monri Payments, kao i suosnivačem Money Motion konferencije. Čaušević je na WMF-u moderirao panel “Gen Z Buy Now Pay How” na kojem je okupio stručnjake iz e-trgovine, maloprodaje i digitalnih medija kako bi raspravili o kupovnim i platnim navikama Generacije Z, ali i što to znači za trgovce i brendove. S Čauševićem smo popričali o ključnim temama panela te o tome kako se Monri prilagođava potrebama i očekivanjima novih generacija.