Hrvatska je, barem što se tiče Carinske uprave potpuno spremna na ulazak u Europsku uniju, potvrdio nam je Mario Premec pomoćnik ravnateljice Carinske uprave zadužen za IT sektor na konferenciji koju su zajednički u Dubrovniku organizirali CROZ i APIS IT pod nazivom BE IT konferencije su informatički projekti u državnoj i javnoj upravi te izazovi koje donose europske integracije. On ističe kako je prelazak na EU okruženje nešto što je za njih već dugogodišnji posao, da u njemu nema mnogo toga nepoznatog.
Iako se otvaraju i upogonjuju novi sustavi, cilj je Carinske uprave da u trenutku ulaska u EU 1. srpnja ove godine građani i poduzeća to ne trebaju osjetiti. Pritom, Premec napominje kako se pojačava se vanjska granica prema ne članicama EU i da će tu isto tako sve biti riješeno.
Trenutno se najviše radi na sustavima koji dosad nisu dostupni informatičko i komunikacijsko, a to će postati tek ulaskom u EU, a cijeli proces traje od 2006. godine i sada je ostalo samo još 12 projekata koji moraju profunkcionirati 1. srpnja u 00:01 trenutkom ulaska u EU.
S druge strane, Jasminka Jurašković direktorica Sektora za informacijski sustav Carinske uprave u APIS IT ističe kako je cijeli ovaj proces bio veliki izazov jer se radi o u potpunosti poslovnim procesima bez papira, te je bilo potrebno osigurati da je cijeli sustav interoperabilan sa 27 sustava članica Europske unije.
„Kroz godine provodilo se niz projekata pripreme, dio njih bio je financiran i sredstvima iz pretpristupnih fondova, a ulazak Hrvatske u EU bit će pravi mali 'big bang' jer ćemo biti jedina zemlja članica koja će ući s čak osam projekata odjednom“, ističe Jasminka Jurašković.
Ona zaključuje kako će sve biti na vrijeme, te da iako je ostalo još dosta posla i malo vremena, cijeli će sustav funkcionirati ulaskom Hrvatske u EU.
Činjenica je da aplikacije računalstva visokih performansi zahtijevaju učinkovita rješenja koja nadmašuju kapacitet tradicionalnih oblika hlađenja servera. Upravo zbog toga, na tehnološkoj su sceni sve popularniji modernizirani sustavi hlađenja u okviru kojih se nalazi i hlađenje tekućinom. Tvrtka Vertiv i NVIDIA nedavno su dokumentirale rezultate prve velike analize utjecaja tekućeg hlađenja na djelotvornost podatkovnih centara, naglašavajući pritom dva glavna trenda od kojih će takav sustav hlađenja imati najviše koristi.
Zelene površine u Rovinju zalijevat će se 100 posto pročišćenom vodom iz kanalizacijskog sustava, a ista takva pročišćena voda odlazi i u more, i to zahvaljujući modernom sustavu upravljanja otpadnim vodama koji poštuje okoliš i brine za održivost turizma, gospodarstva i društva. Rezultat je to novoizgrađenog postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda – UPOV Cuvi u Rovinju u sklopu Projekta prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na području aglomeracije Rovinj vrijednog 34,3 milijuna eura pri čemu je 70 posto vrijednosti sufinancirano iz Kohezijskog fonda Europske unije.
Ove godine Undabot očekuje nastavak pozitivnog poslovanje i nastavak rasta ključnih pokazatelja i to uz rast prihoda od 50 posto, a sve to uz proslavu 10 godina poslovanja. Najavljeno je otvaranje ureda u Osijeku, ali i u jednoj od europskih zemalja gdje očekuju rast poslovanja. Undabot je predstavio i novu mobilnu i TV platforma za streaming audio-vizualnog sadržaja i video igara, cliq.de, koju je kompanija izradila za svog njemačkog klijenta CLIQ Digital.