RAZVOJ DIGITALNOG DRUŠTVA

Žene i djevojke dobivaju sve više prilika uključiti se u tech zanimanja

Žene i djevojke dobivaju sve više prilika uključiti se u tech zanimanja
Depositphotos

Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva ove je godine Dan djevojaka i žena u području informacijskih i komunikacijskih tehnologija (IKT) obilježio 27. travnja organizacijom virtualnog okruglog stola.

Zainteresirane učenice i studentice na okruglom stolu imale su priliku upoznati i čuti iskustva šest uspješnih žena zaposlenih u STEAM područjima i obrazovnom sustavu.

Na virtualnom okruglom stolu svoja poslovna i stručna  iskustva s prisutnima su na motivirajući način podijelile Anamarija Petric, voditeljica odjela za istraživanja u Legit Software; Antonija Kranjčina, dizajnerica videoigara u OUTFiT7; Paula Štancl, bioinformatičarka s Biološkog odsjeka Prirodoslovnog matematičkog fakulteta u Zagrebu; Natasha Kapov Kagan, članica Uprave Lemaxa; Lea Perić, osnivačica startupa Xoink i Petra Kvočić, informatičarka sa Sveučilišnog računskog centra.

"Obrazovanje i osposobljavanje u razvoju digitalnih tehnologija dio je digitalne transformacije i najbolji način ulaganja u našu budućnost", poručio je tom prilikom državni tajnik Bernard Gršić.

Hrvatska je, s ciljem napredovanja i smanjenja rodne neravnopravnosti, 15. svibnja 2019. potpisala Deklaraciju o posvećenosti pitanju žena u digitalnom svijetu, a Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u suradnji s Uredom za ravnopravnost spolova koordinira njenu provedbu.

Sve države članice Europske unije koje su potpisale Deklaraciju obvezale su se na suradnju s tijelima javne vlasti, predstavnicima javnog i privatnog sektora te civilnim društvom u radu na uzrocima fenomena podzastupljenosti žena u digitalnom sektoru.

Ujedno, jedna od točaka Deklaracije odnosi se na osnivanje Dana djevojaka i žena u IKT-u širom Europe, a svrha joj je, među ostalim, podizati svijest o uzorima u STEM područjima te poticati djevojke i žene da se odluče za STEM studije i poslovne prilike u tom području.

Iako je STEM akronim koji označava četiri obrazovna područja Science (znanost), Technology (tehnologija), Engineering (inženjerstvo) i Mathematics (matematika), sve se više ubacuje i slovo "A" za "Arts" (umjetnost).

Nije tajna da STEM područja otvaraju vrata prema kritičkom i logičkom zaključivanju i razmišljanju, a uključivanje umjetnosti, odnosno STEAM pristupa, potiče i na razmišljanje o dizajnu i inženjerstvu na osnovi znanosti i matematike.