Nastavljamo analizirati domaće IT tržište, a ovog puta donosimo zasad našu posljednju analizu u sektoru NKD 62 koji obuhvaća IT tvrtke u Hrvatskoj. I dok će mnogi govoriti ako nije isto isplatiti jednu, deset ili stotinu plaća u ovoj analizi vam to namjerno nećemo napisati. Jer isto tako ako se netko pita zašto neki posao košta, pa često košta baš zbog ljudi stoga je analiza tako napravljena da se vide najveće prosječne neto plaće i tvrtke gdje se one isplaćuju.
Kao što je i za očekivati vodeće mjesto ljestvice uvjerljivo drže strane kompanije poput Microsofta, Ciscoa, Avaye, SAP-a, HP-a, a da po NKD-u pripadaju u ovo grupu tu bi bili i IBM i još neki drugi. Prosječno najveću plaću u prošloj godini isplatio je Microsoft gdje plaća rasla gotovo 71 posto na 44,9 tisuća kuna, slijedi Cisco gdje je plaća stabilna s gotovo 37 tisuća kuna. Iako u Ciscu spremaju otkaze sigurno je da će tamo i dalje biti dobro raditi i to ne samo zbog plaće jer u IT firmama bez obzira bile one domaće ili strane može dodatno educirati, mnoge tvrtke plaćaju dodatna školovanja, certificiranja pa i MBA školovanja.
Prve tri tvrtke s najvećim plaćama zaključuje Avaya s padom od 8 posto ali i dalje vrlo velikom plaćom od 33,6 tisuća kuna. SAP je na četvrtom mjestu s nešto više od 30 tisuća kuna. HP je također tu s 19,6 tisuća kuna.
Ostalo pogledajte samo u tablici. Ovim putem vam najavljujemo i da za početak slijedećeg tjedna pripremamo i vrlo zanimljivu vizualizaciju svih podatka iznesenih u ovima analizama.
Tablica: Najviše isplaćene prosječne neto plaće u IT tvrtkama - TOP 100 (NKD 62)
Na godišnjoj razini Lenovo Grupa je ostvarila povećani prihod za 21 posto, dosegnuvši 69,1 milijardu dolara, što je drugi najveći godišnji prihod u povijesti Grupe. Neto dobit na godišnjoj razini porasla je 36 posto na 1,4 milijarde dolara prema standardima financijskog izvješćivanja izvan Hong Konga (non-HKFRS[1]) Diverzificirani generatori rasta Grupe nastavljaju ubrzano rasti, pri čemu je udio prihoda izvan PC segmenta na godišnjoj razini porastao za gotovo pet postotnih bodova, dosegnuvši 47 posto. Sve poslovne jedinice demonstrirale su snagu te su ispunile svoje strateške planove i financijske ciljeve, a sve prodajne regije ostvarile su dvoznamenkasti rast prihoda na godišnjoj razini, što odražava snagu diverzificiranog poslovanja Grupe i otpornu globalnu prisutnost.
Udio TSMC-a na tržištu proizvodnje čipova raste, a s time i njegova kapitalna ulaganja, koja su se peterostruko povećala od 2015. Tvrtka planira potrošiti između 38 i 42 milijarde dolara na proširenje kapaciteta u ovoj godini
Čini se da je i tajvanski TSMC uspio doći u središte pozornosti u SAD-u budući da veliki tehnološki divovi žure naručivati u američkim pogonima tvrtke, stvarajući ogroman pritisak u smislu potražnje.