Tehnologije, platforme i ekosustavi temeljeni na oblaku stvaraju nove prilike za inovacije, ali treba paziti na sigurnost

Tehnologije, platforme i ekosustavi temeljeni na oblaku stvaraju nove prilike za inovacije, ali treba paziti na sigurnost
Goran Matošević / Tomich Productions

Tehnološke promjene potaknute odgovorom na pandemiju postale su trajne, a za uspjeh poduzeća digitalna transformacija postala je način života. , ističe za ICTbusiness.info Tomislav Balun direktor IBM Hrvatska i dodaje da prema izvješću IBM-a, troškovi povrede podataka porasli su za 13 posto od 2020. do 2022. i tvrtke su shvatile da je vrijeme da napreduju u poboljšanju sigurnosti podataka.

Prošla 2022. godina bila je obilježena nastavkom digitalne transformacije. Što je to značilo za IBM Hrvatska?

Prošla 2022. godina u kojoj su morala poduzeća donositi ključne tehnološke odluke kako bi se prilagodila izazovnom poslovnom i gospodarskom okruženju. Tehnološke promjene potaknute odgovorom na pandemiju postale su trajne, a za uspjeh poduzeća digitalna transformacija postala je način života. Kao rezultat toga, tvrtke su usvajale nove poslovne modele, premještale radna opterećenja na usluge u oblaku i digitalizirale svoje operacije.

Svima je postalo jasno - digitalna transformacija potaknuta oblakom i umjetnom inteligencijom će opstati.

Iako se danas stvara više podataka nego ikad prije, iskorištavanje njihove moći zahtijeva nove mogućnosti, alate i infrastrukturu. A budući da su podaci sada izvor vrijednosti — a ne zemlja ili industrija —, to ih čini glavnom metom za napadače, što rezultira porastom napada na kibernetičku sigurnost. Prema izvješću IBM-a, troškovi povrede podataka porasli su za 13 posto od 2020. do 2022. Tvrtke su shvatile da je vrijeme da napreduju od zastarjelih pristupa i usvoje stav "nultog povjerenja" u sigurnost — preventivni pristup koji pretpostavlja da su zlonamjerni akteri posvuda.

Mnogo se govori o novim tehnologijama i rješenjima. Što se događalo na tržištu u 2022.?

Za IBM u Hrvatskoj, fokus je bio na partnerstvu i podršci našim korisnicima kod napredovanja na njihovom putovanju digitalne transformacije. Studija glavnih informacijskih direktora IBM-a otkrila je da glavni informacijski direktori (CIO-i) u srednjoj i istočnoj Europi vide pohranu u oblaku, IoT, automatizaciju, 5G i UI kao svoje najveće investicije u sljedeće 3 godine. U 2022. primijetili smo da mnogi naši lokalni korisnici ulažu u te iste segmente, tražeći IT partnera od povjerenja. Naravno, zahtijevaju specifična rješenja, prilagođena njihovoj liniji posla, i baš tu je IBM jak - unijeli smo našu industrijsku i konzultantsku ekspertizu, preko IBM timova i poslovnih partnera. Naša jedinstvena sposobnost je uzeti različite dijelove tehnologije — softver, hardver, oblak ili usluge — i spojiti ih sve zajedno na način koji stvara vrijednost za naše korisnike.

Što očekujete u 2023. godini?

Očekujemo da će poduzeća i dalje ulagati u rješenja koja će rezultirati uštedom troškova, povećanom sigurnošću, energetskom učinkovitošću njihovih podatkovnih centara i otvaranjem novih poslovnih prilika. Investicije koje vodstvo napravi danas definirat će koja će im vrata biti otvorena sutra.

Do sada je postalo jasno - hibridni oblak je dominantan pristup. Dok gledamo u 2023., čelnici sada pomiču fokus kako bi odredili koja radna opterećenja kamo idu. Predviđanja IBM-ovog oblaka (IBM Cloud Predictions) pokazuju da su organizacije počele raditi inventare svojih IT okruženja kako bi odabrale koja su radna opterećenja i aplikacije najprikladniji za oblak, a koji bi trebali ostati na lokaciji. Godine 2023. više bi organizacija trebalo shvatiti da se ne radi o glavnom računalu ILI oblaku - nego o glavnom računalu I oblaku.
IBM-ova predviđanja prepoznaju još dva ključna područja za tvrtke: kako cjelokupno upravljati sigurnošću i operacionalizirati održivost. Tehnologije, platforme i ekosustavi temeljeni na oblaku stvaraju nove prilike za inovacije, ali mogu uvesti i nove prijetnje. Tvrtke moraju osigurati cjelokupni pristup sigurnosti i jasan pregled podataka koji se nalaze u cijeloj njihovoj hibridnoj infrastrukturi u oblaku kako bi bolje spriječile rizik.

Posljednja je održivost. Europa se suočava s izazovima energetske tranzicije i prekidom opskrbnog lanca. Gotovo polovica (48 posto) glavnih informacijskih direktora kaže da je održivost jedan od najvećih prioriteta za njihovu organizaciju (IBM IBV studija). Kao rezultat toga, vodstvo će staviti veći fokus na poboljšanje energetske učinkovitosti u cijelom IT poslovanju bez žrtvovanja sigurnosti ili performansi.