Samsungovo mobilno poslovanje će profitirati od zabrana nametnutim Huaweiju

Samsungovo mobilno poslovanje će profitirati od zabrana nametnutim Huaweiju

Sjedinjene Američke Države produljile su sankcije za Huawei, kojem to uvelike ugrožava poslovanje na tržištu pametnih telefona, što konkurencija itekako iskorištava. U prvom redu Xiaomi, ali čini se da na svoje dolazi i Samsung.

Taj je južnokorejski tehnološki gigant bio jedini ispred Huaweija, čak i u doba prije sankcija. Samsung je za kinesku kompaniju bio ideal jer proizvodio je praktički sve "unutar kuće" i prodavao najviše pametnih telefona na svijetu. Ali, Huawei jednu stvar ne proizvodi kod kuće, baš kao ni Samsung.

Riječ je o kvalitetnom operativnom sustavu, trgovini aplikacijama i broju aplikacija "kućne proizvodnje". Bez toga, sve pada u vodu, što se može vidjeti sad kad se nagađa da će Huawei imati i pad od oko 30 posto na godišnjoj razini, kad se gleda brojka isporuka pametnih telefona u odnosu na prošlu godinu.

Točne brojke još uvijek nisu poznate, kao ni konkretnije prognoze, ali bit će narednih tjedana, u svakom slučaju. Jasno je da će one biti nepovoljne za Huawei te iznimno povoljne za konkurenciju. Možda Samsung ne osjeti neki izraženiji rast, kao što nije ni u prošloj godini. No, zato Xiaomi raste iznimnom brzinom.

Korisnici koji su bili okrenuti prema Huaweiju, sad su prema njegovom kineskom konkurentu, što je logično jer nudi iznimno kvalitetne i moćne uređaje po pitanju hardvera, a istovremeno su isti ti uređaji jeftiniji no oni glavnih mu konkurenata. Istina, nisu više toliko jeftini, što se može vidjeti po primjeru Mi 10 modela, čija cijena prelazi 800 američkih dolara.

Svejedno, u Europi je nastala "pomama" i kroz prvi kvartal ove godine Xiaomi bilježi oko 120 posto rasta, a kad se radi o cijelom svijetu, Xiamoi je u veljači isporučio više uređaja nego Huawei, što se ne događa inače.

Naravno, Samsung ima ponešto za reći, posebno jer nudi podosta 5G modela i ima jak marketing te uhodanu poslovnu strategiju.