U Hrvatskoj gospodarskoj komori održan je sastanak čelnika HUP-a, HOK-a, Hrvatskih izvoznika i HGK na kojem je zaključeno da zaposlenicima i obrtnicima koji su privremeno zatvoreni zbog koronavirusa treba što prije, u skladu s mjerom Vlade broj 18., pomoći davanjem minimalnih plaća kako bi se izbjegla otpuštanja i bankrot. Također se traži da ih se oslobodi obveze plaćanja doprinosa na te minimalne plaće za trajanja krize.
Zaključci sastanka su:
• Pozdravlja se i pohvaljuje prvi skup mjera Vlade RH za pomoć gospodarstvu uslijed epidemije koronavirusa. Mjere predstavljaju pozitivan pomak u pomoći privatnom sektoru i zaštiti povezanih radnih mjesta, te daju kvalitetnu podlogu za daljnje mjere koje će se donositi u narednom razdoblju
• Kao prioritet naglašavamo potrebu provođenja mjere isplate minimalne plaće za sve zaposlene i obrtnike kojima je prekinuto poslovanje odlukom kriznog stožera zbog koronavirusa. Primjena ove mjere mora biti žurna i jasno komunicirana prema svim pogođenima ovom odlukom kako ne bi dolazilo do nepotrebnog otpuštanja zaposlenika
• Prethodna mjera mora obuhvaćati i oslobađanje plaćanja svih doprinosa vezanih uz navedenu minimalnu plaću
• Snažno predlažemo definiranje jasnih kriterija za utvrđivanje dodatnih mjera pomoći za one poduzetnike koji nisu prekinuli poslovanje, ali im je ono u značajnoj mjeri narušeno ili ugroženo epidemijom koronavirusa, a u vidu subvencioniranja dijela plaće zaposlenih radi očuvanja radnih mjesta
Na sastanku je prisustvovao i državni tajnik Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta Zdenko Lucić.
Najavljeno je da koordinacijski sastanci ovih institucija održavati minimalno jednom tjedno kako bi se iskristalizirali zajednički stavovi prema potrebama gospodarstva tokom trenutne krize.
U 2024. godini poslovalo je 162.135 poduzetnika, od čega je najviše mikro poduzetnika, njih 142.258 (udio 87,7%), malih je 17.228 (udio 10,6%), srednjih 2.157 (udio 1,3%), a velikih 492 (udio 0,3%).
Zagrebačka banka uvodi u ponudu novi investicijski proizvod, certifikate s kapitalnom zaštitom, koji omogućavaju klijentima da sudjeluju u prinosima tržišta, uz zaštitu uloženog iznosa po dospijeću.
Span planira izdati obveznice povezane s održivošću (SLB – Sustainability Linked Bond) u ukupnom nominalnom iznosu do 25 milijuna eura, s fiksnom godišnjom kamatnom stopom i dospijećem za pet godina.