Nakon izlaska na burzu, procjena vrijednosti OpenAI-ja mogla bi brzo narasti prema bilijunu dolara.
OpenAI je nedavno navodno krenuo prema povećim promjenama u poslovanju te se zbog toga počelo nagađati kolika mu je tržišna vrijednost.
Najnoviji razvoj u ovom nastojanju je zaključak velike akcije prikupljanja sredstava koja je osigurala 6,6 milijardi dolara od velikih firmi, uključujući Fidelity, Thrive Capital, Microsoft i Nvidiju. Stoga, procjena je da OpenAI vrijedi oko 157 milijardi dolara, što bi ga postavilo na stoto mjesto najvredniji kompanija svijeta.
Prema globalnim podacima o tržišnoj kapitalizaciji, bio bi odmah iza Siemensa i ispred velikih kompanija kao Goldman Sachs, Sony, Nike, Uber...
Ali, nakon izlaska na burzu, procjena vrijednosti OpenAI-ja mogla bi brzo narasti prema bilijunu dolara, kao što bi mogla i pasti ispod stotinu milijardi dolara - ovisno o tome koliko zamaha AI industrija ima u tom trenutku.
Unatoč otkrivanju visoke procjene vrijednosti, vrijedi istaknuti da je malo vjerojatno da će ulagači uskoro moći trgovati dionicama OpenAI-ja. Prema informacijama, nema naznaka da će tvorci ChatGPT-a provesti inicijalnu javnu ponudu (IPO) u skoroj budućnosti.
Što god se dogodilo, masivno prikupljanje sredstava dogodilo se u trenutku kada sve veći broj korporativnih divova razmatra ulaganja u AI infrastrukturu, a OpenAI navodno planira napustiti neprofitnu poziciju.
U 2024. godini poslovalo je 162.135 poduzetnika, od čega je najviše mikro poduzetnika, njih 142.258 (udio 87,7%), malih je 17.228 (udio 10,6%), srednjih 2.157 (udio 1,3%), a velikih 492 (udio 0,3%).
Zagrebačka banka uvodi u ponudu novi investicijski proizvod, certifikate s kapitalnom zaštitom, koji omogućavaju klijentima da sudjeluju u prinosima tržišta, uz zaštitu uloženog iznosa po dospijeću.
Span planira izdati obveznice povezane s održivošću (SLB – Sustainability Linked Bond) u ukupnom nominalnom iznosu do 25 milijuna eura, s fiksnom godišnjom kamatnom stopom i dospijećem za pet godina.