Lažni influenceri koštati će tvrtke preko 1,3 milijarde dolara u 2019.

Lažni influenceri koštati će tvrtke preko 1,3 milijarde dolara u 2019.
DepositPhotos

Influenceri su, kako i ime kaže, iznimno utjecajni u svijetu društvenih mreža pa su i njihove objave iznimno skupe onima koji bi kroz njih kao kanal željeli promovirati nešto svoje. Samo, ono što su kompanija za kibernetičku sigurnost CHEQ i američko sveučilište Baltimor otkrili, jest da će lažni influenceri koštati kompanije 1,3 milijarde američkih dolara ove i 1,5 milijardi dolara dogodine!

Tako nešto nije nimalo bezazleno s obzirom da će se ukupno influencerima podijeliti kroz 2019. 8,5 milijardi dolara, a dogodine deset milijardi dolara. Jer, iako takav vid marketinga košta, iznimno je profitabilan. Očito, ne samo "legalnima" već i onima "ilegalnima".

Inače, istraživanje kojim se ovo dokazalo provedeno je nad deset tisuća influencera. Konkretnije, kupnja tisuću pratitelja na YouTubeu košta 49 američkih dolara, na Facebooku 34 dolara, a na Instagramu svega 16 dolara, što je zapravo najbitnija stavka. Od toga, 25 posto su botovi, a 50 posto aktivnosti pratitelja na sponzoriranom sadržaju je lažno.

Naime, evo primjera kako se vara. Sigurno ste vidjeli više puta atraktive muške i ženske osobe na Instagramu kako uz putovanje na nekom od popularnih svjetskih destinacija imaju oznaku "sponzorirani sadržaj", a koriste i hashtagove kao "#ads" ili "#sponsored". Tako nešto ne odgovara uvijek istini, neki "influenceri" ulože novac za putovanje pa lažno koriste sve oznake, kako bi druge brendove ponukali da se oglašavaju preko njih. Često i uspiju u naumu.

Naravno, uz sve to moraju imati i pozamašnu brojku pratitelja, pod čime se misli na njih nekoliko desetaka ili stotina tisuća, što se također postiže uz ulaganje novca i vremena. Ali, nekoliko tisuća ili desetaka tisuća dolara kasnije, uloženo se isplati. Dovoljan je jedan brend i postigne se domino efekt, stignu oglašivači jedan za drugim.