Američku startup scenu uvelike podupire tzv. rizični kapital (eng. venture capital), odnosno investitori ili fondovi koji su spremni isplatiti ga onima za koje smatraju kako će u bližoj ili nešto daljoj budućnosti polučiti uspjeh. U Sjedinjenim Američkim Državama, ti su investitori u 82 posto slučajeva muškarci, u 70 posto slučajeva bijelci i u 40 posto slučajeva završili su Harvard ili Stanford.
Dakle, nekakav uzorak se može prepoznati iz podataka koje donosi Noteworthy Medium u svom izvješću iz srpnja ove godine, temeljenog na 1500 osoba. Također, ono što je zanimljivo u cijeloj priči jest da startupi koje pokrenu žene, dobiju samo dva posto ukupno dodijeljenog rizičnog kapitala, što je izazvalo pažnju i istražuje se zašto je to tako. Odnosno, istražuje se je li riječ o diskriminaciji ili su startupi koje pokrenu žene rijetki, neuspješni ili nešto treće...
Kad se govori o rasi, prvi nakon bijelaca su azijati s 26 posto investicija, što zapravo u globalu potvrđuje ono što cijela studija i govori. A to je da su investitori skloni "igrati na sigurno", posebno jer dolaze iz identičnih krugova te samim time imaju i praktički identičan recept za uspjeh, koji onemogućava da do kapitala dođu oni koji odstupaju u idejama ili izumima.
U 2024. godini poslovalo je 162.135 poduzetnika, od čega je najviše mikro poduzetnika, njih 142.258 (udio 87,7%), malih je 17.228 (udio 10,6%), srednjih 2.157 (udio 1,3%), a velikih 492 (udio 0,3%).
Zagrebačka banka uvodi u ponudu novi investicijski proizvod, certifikate s kapitalnom zaštitom, koji omogućavaju klijentima da sudjeluju u prinosima tržišta, uz zaštitu uloženog iznosa po dospijeću.
Span planira izdati obveznice povezane s održivošću (SLB – Sustainability Linked Bond) u ukupnom nominalnom iznosu do 25 milijuna eura, s fiksnom godišnjom kamatnom stopom i dospijećem za pet godina.