ENT zabilježio snažan rast dobiti 190 posto, ali i prihoda 5 posto

ENT zabilježio snažan rast dobiti 190 posto, ali i prihoda 5 posto
Dražen Tomić / Tomich Productions

Poslovni rezultati Ericsson Nikole Tesle pokazuju odlično poslovanje u prvom polugodištvu 2021. godine jer su prihodi od prodaje dosegli iznose 1,014 milijardi kuna i 5 posto su viši u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Bruto dobit iznosi 154,3 milijuna kuna što je 105,1 posto više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dok  bruto marža bilježi porast na 15,2 posto odnosno viša je za 7,4 postotnih poena. Neto dobit iznosi 101,4 milijuna kuna što je porast od 190 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Nesigurnost uzrokovana pandemijom COVID-19 bila je prisutna i tijekom prvog polugodišta 2021. godine, a izgledno je da će se u određenoj mjeri nastaviti i dalje. Uz to, politička nestabilnost na pojedinim tržištima na kojima poslujemo, primjerice bjeloruskom, nastavila se zaoštravati pa možemo reći kako se poslovanje u prvih šest mjeseci ove godine odvijalo u iznimno zahtjevnim tržišnim okolnostima. Unatoč tome, a zahvaljujući prije svega našoj snažnoj fokusiranosti na naše kupce, odgovornom upravljanju rizicima, pravovremenim kvalitetnim isporukama ugovorenih poslova te usmjerenosti na očuvanje kontinuiteta poslovanja i naplati potraživanja, bili smo uspješni u svim segmentima poslovanja što je i vidljivo po ostvarenim poslovnim rezultatima.“ istaknula je Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikole Tesle

„U odnosu na prvo polugodište 2020. godine, prihodi od prodaje viši su 5%, a porast je zabilježen u svim tržišnim segmentima. Bruto marža bilježi snažan rast na 15,2% kao rezultat manjih troškova tranzicije i transformacije, efekta programa troškovne učinkovitosti te povoljnog poslovnog miksa. Sukladno tome, operativna dobit viša je 179,1% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te iznosi 119,3 milijuna kuna, dok je neto dobit viša 190% te iznosi 101,4 milijuna kuna. Ostvaren je i snažan novčani tok od poslovnih aktivnosti od 141,8 milijuna kuna tako da novac i novčani ekvivalenti, uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu krajem polugodišta iznose 436,3 milijuna kuna“, ističe Gordana Kovačević.

Na domaćem tržištu, u telekom segmentu, s partnerima HT-om i A1 Hrvatska nastavljene su aktivnosti na realizaciji strateških projekata kako bi se aktivacijom spektra za 5G mreže, za koji se uskoro očekuje dodjela licenci, korisnicima mogla ponuditi gigabitna 5G mreža visoke kvalitete, kapaciteta i niske latencije.

Tijekom prve polovice ove godine kompanija je sukladno strateškim smjernicama bila posebno fokusirana na rješenja za Industriju 4.0 odnosno projekte iz područja zdravstva, zemljišnih knjiga i katastra, transporta, poljoprivrede, okoliša, pametnih gradova i sl. od kojih su neki, uz vlastita sredstva, sufinancirani i sredstvima EU (CEKOM Rijeka, WaterQ projekt i sl.). S Državnom geodetskom upravom (DGU) i Ministarstvom pravosuđa i uprave (MPU) potpisan je okvirni dvogodišnji sporazum vezan uz usluge održavanja Zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra (ZIS).

Gordana Kovačević je posebno izdvojila uspjeh izvrsnog tima stručnjaka naše kompanije te izrazila ponos što su u izuzetno kratkom roku razvili i testirali nadogradnje sustava CEZIH te ga, u suradnji s Ministarstvom zdravstva, Ministarstvom unutarnjih poslova i partnerima, integrirali u cjelovito rješenje za EU digitalnu COVID potvrdu. Na taj se način Hrvatska pozicionirala kao prva članica EU koja je osigurala preduvjete, testirala te implementirala sustav za izdavanje i graničnu kontrolu COVID potvrde.

Na izvoznim tržištima ugovorena je daljnja modernizacija mreže HT Eroneta i time nastavljena dugogodišnja uspješna suradnja s ovim bosanskohercegovačkim operatorom. Na bjeloruskom tržištu većina naših aktivnosti odnosi se na operatorski segment, a implementacija središnje softverske platforme centraliziranog sustava eZdravstva Republike Bjelorusije, za koju smo ugovor potpisali u četvrtom tromjesečju prošle godine, odvija se prema planu.

Isporuka usluga za Ericsson kontinuirano raste, a sve aktivnosti i isporuke odvijaju se prema planu.

Briga o zaposlenicima, njihovom zdravlju i dobrobiti strateški je prioritet kompanije. U prostorijama kompanije organizirano je cijepljenje zaposlenika Ericsson Nikola Tesla Grupe, a pokrenut je i sveobuhvatni program koji uključuje niz aktivnosti s ciljem prevencije i unapređenja mentalnog i fizičkog zdravlja te povećanje radno-privatnog balansa zaposlenika.

Nastavak trendova rasta biljež se i u području zapošljavanja. U prvih šest mjeseci ove godine u Ericsson Nikola Tesla Grupi zaposleno je više od 220 novih stručnjaka. S obzirom na kompanijske strateške planove i potrebe i dalje zapošljavaju te su otvoreni za sve koji poput njih cijene stručnost, znanje te visoke etične standarde poslovanja i žele raditi s najnovijim tehnologijama, na izazovnim projektima, ističu u ENT-u.

„Rezultati ostvareni tijekom prvih šest mjeseci, kao i veliki broj važnih i složenih projekata na kojima radimo te znanje, motiviranost i predanost naših zaposlenika jačaju naše uvjerenje u ostvarivanje ciljeva Grupe za 2021. godinu. Nastavljamo ulagati u 5G i nove tehnologije, digitalnu transformaciju Grupe, zadržavanje ključnih ljudi i privlačenje novih talenata te razvoj kompetencija, jer jedino kroz tehnološko vodstvo i s izvanrednim te motiviranim stručnjacima možemo kvalitetno kreirati i implementirati suvremena ICT rješenja koja ubrzavaju digitalnu transformaciju društva te doprinose gospodarskom oporavku i podizanju konkurentnosti Hrvatske“, zaključuje Gordana Kovačević.