Zlouporaba dominantnog položaja

EK ponovno izriče kaznu od 376 milijuna eura Intelu zbog nekonkurentne prakse

EK ponovno izriče kaznu od 376 milijuna eura Intelu zbog nekonkurentne prakse
Depositphotos

Europska komisija ponovno je odredila kaznu od 376,36 milijuna eura Intelu zbog ranije utvrđene zlouporabe dominantnog položaja na tržištu računalnih čipova. Intel je sudjelovao u nizu antikonkurentskih postupaka s ciljem isključivanja konkurenata s relevantnog tržišta, čime je prekršio antimonopolska pravila EU-a.

EK je 2009. kaznila Intel s 1,06 milijardi eura nakon što je utvrdila da je tvrtka zlorabila svoju dominantnu poziciju na tržištu x86 CPU-a. Odluka se temeljila na nalazima da je Intel bio uključen u dva specifična oblika nezakonite prakse davanjem potpuno ili djelomično skrivenih rabata proizvođačima računala pod uvjetom da od njih kupe sve ili gotovo sve njihove x86 CPU-e (tzv. 'uvjetni rabati' ) i plaćanje proizvođačima računala da zaustave ili odgode lansiranje određenih proizvoda koji sadrže konkurentske x86 CPU-ove i da ograniče prodajne kanale dostupne tim proizvodima (tzv. 'gola ograničenja').

Prošle godine Opći sud djelomično je poništio odluku iz 2009., posebice nalaz vezan uz Intelovu praksu uvjetnih rabata. U isto vrijeme, Opći sud potvrdio je da Intelova gola ograničenja predstavljaju zlouporabu njegove dominantne tržišne pozicije prema pravilima tržišnog natjecanja EU-a. Opći sud također je u cijelosti poništio kaznu izrečenu Intelu nakon što je zaključio da nije mogao utvrditi iznos kazne koji se odnosi samo na gola ograničenja.

Nakon ove presude, EK je donijela novu odluku kojom je Intelu izrečena novčana kazna samo za gola ograničenja. Ova ograničenja su se dogodila između studenog 2002. i prosinca 2006. i sastojala su se od plaćanja koje je Intel izvršio trima proizvođačima računala (HP, Acer i Lenovo) kako bi zaustavio ili odgodio lansiranje specifičnih proizvoda koji sadrže x86 procesore konkurenata i kako bi ograničio dostupne kanale prodaje na ove proizvode.

Otvorena ograničenja predstavljaju ozbiljno kršenje članka 102. Ugovora o funkcioniranju Europske unije ('TFEU') i EK je odlučila Intelu ponovno nametnuti kaznu od 376,36 milijuna eura. Niža novčana kazna izrečena ovom odlukom odražava uži opseg povrede u usporedbi s odlukom EK-a iz 2009. godine. Ova odluka ne dovodi u pitanje žalbu EK-a koja je u tijeku protiv poništenja Općeg suda za njegovu odluku o kršenju iz 2009. u vezi s Intelovim uvjetnim rabatima.