Donose li ikakvu korist chatbotovi?

Donose li ikakvu korist chatbotovi?
DepositPhotos

Istraživanja, studije, prognoze i anketni upitnici vezani uz umjetnu inteligenciju, ponudili su jedan zanimljiv pogled na chatbotove i njihov utjecaj na same poslovne rezultate kompanije koja ih koristi. Jer, upitno je koliko zapravo donose pozitivnog, a koliko negativnog i oko toga će se vrlo vjerojatno krenuti u daljnja istraživanja, studije i mijenjat će se prognoze...

Naime, sama namjena chatbotova jest u tome da ostvare interakciju s korisnicima u svako doba dana, odgovore spremno na sva pitanja te ostave dojam stvarne osobe, koja može pomoći oko svakog detalja vezanog za proizvod ili kompaniju koju predstavljaju. No, s obzirom da chatbotovi nisu savršeni i da ne pričaju adekvatno sve jezike svijeta, nastali su određeni problemi.

Samo, teško ih je točno odrediti jer su istraživanja iznimno "zbrčkana". Kao ono koje je objavio INFORMS PubsOnline, koji navodi da 79,7 posto korisnika ne želi nastaviti interakciju s chatbotom kad shvati da je chatbot, prvenstveno iz razloga što ga doživljavaju kao veću neznalicu no čovjeka, a uz to mu pripisuju i manjak empatije.

Prema tome bi se činilo kako chatbotovi čine štetu za poslovanje, ali isti INFORMS PubsOnline navodi da su chatbotovi četiri puta efektivniji u prodaji nego ljudi. S obzirom da je istraživanje provedeno nad 6200 kupaca koji su ostvarili interakciju s chatobotom, relevantno je. Nažalost, ne otkriva previše.

Helpshift je zato proveo anketu nad 2353 kupaca koji su ostvarili interakciju s chatbotovima pa otkrio da njih 83 posto ima pozitivno mišljenje o njima te ih smatra korisnima. To je rast od sedam posto u odnosu na 2018. Uz to, njih 54 posto tvrdi da je služba za korisnike postala bolja no godinu prije kad je isto to u odnosu na 2017. tvrdilo 43 posto kupaca.

Što se samih kompanija tiče, TD Ameritrade Holding Corp. od 2017. koristi chatbotove i u tom periodu nije zaposlio na poziciji službe za korisnike nijednu osobu, a Progressive Corp. zbog chatbotova očekuje uštedu od pet milijuna američkih dolara samo ove godine.

Dakle, zaključak je teško donijeti, ali očito chatbotovi nikamo ne idu jer kompanijama štede novac, a korisnici ionako moraju kupovati stvari koje ih zanimaju pa su primorani komunicirati s onima koji im se nude kao jedin mogućnost...