Do 2025. će većina zadataka u podatkovnim centrima i mrežnim sustavima biti automatizirana

Do 2025. će većina zadataka u podatkovnim centrima i mrežnim sustavima biti automatizirana
DepositPhotos

Profesionalci u IT sektoru uvjereni su da će većina zadataka u podatkovnim centrima i mrežnim sustavima biti automatizirana do 2025. Takav stav ima njih 81 posto, a temelje ga sve uspješnijem napretku strojnog učenja i umjetne inteligencije.

Istraživanje je proveo INAP, a u njemu je sudjelovalo 500 IT stručnjaka, što znači da je podosta relevantno. Naravno, s obzirom na činjenicu da je tih 500 stručnjaka na rukovodećim pozicijama, vjerojatno se već u ovim trenucima obavlja potrebna tranzicija, kako se automatizacija ne bi odrazila u negativnom smislu na postojeća radna mjesta, ali i poslovne procese u globalu.

Jer, razvoj tehnologije ne mora nužno značiti i gubitak poslova, posebno kad se govori o RPA (robotic process automation). Bolje rečeno, automatizacija zapravo donosi olakšanja u svakodnevici jer više se ne bismo morali zamarati najtežim fizičkim zadacima, ali jasno je i da sve to ovisi od osobe do osobe.

Naime, neće se svi željeti koristiti inovativnim rješenjima, dok će, s druge strane, neki tražiti sve moguće načine kako bi uz tehnologiju izbjegli bilo kakav napor. To je normalno i dio je svake tehnologije koja se pojavila. No, u tome i jest bit svega, ono što dolazi ne mora biti ništa drugačije od svega što smo kroz povijest i razvoj već viđali.

Primjere već imamo danas u tehničkoj podršci. Zna se da uz razvoj umjetne inteligencije dio industrije namijenjen pomoći korisnicima dobit će umjetne agente, koji će ekspresno riješiti svaki problem. No, to ne mora biti tako u potpunosti. Barem kad se govori o samoj automatizaciji procesa. Pa tako trenutno kompanije gledaju kako u timove svojih zaposlenika unijeti automatizaciju, ali da pomaže u nekim radnjama, ne da preuzme posao u potpunosti.

Zanimljiv je argument i da se uz automatizaciju učestali problemi koje ljudi prijavljuju mogli riješiti odmah jer bi ih umjesto čovjeka obavio "stroj" i time bi zaposlenici dobili vremena raditi druge stvari, koje ipak zahtijevaju nešto više od automatskog obavljanja zadatka. Takvo nadopunjavanje poboljšava efikasnost i potvrđuje da se uz suradnju može napraviti uistinu mnogo. A mogla bi od 2025. postati stvarnost.