Digitalizacija predstavlja ključnu pokretačku snagu kompanija i nerijetko je najveći dio ulaganja predviđen upravo za njezino unaprjeđenje i razvoj kako bi se osigurali stabilan rast i konkurentnost u promjenjivom poslovnom okruženju.
Kompanije sve više ulažu u nove tehnologije i edukaciju zaposlenika, no samo trećina njih odlučuje se za "holistički" pristup u ovom procesu te uglavnom mjere uspjeh digitalne transformacije analizirajući pojedinačne procese unutar kompanije.
Istraživanje pod nazivom "Digitalna vrijednost" (Digital Value) koje je provela konzultantska kuća Horváth, a u kojem je sudjelovalo više od 300 menadžera iz 14 različitih industrija, potvrđuje da nerazumijevanje između značaja digitalizacije za kompaniju i nužnosti cjelovitog pristupa može dovesti u pitanje uspjeh cijelog procesa.
Iako istraživanje potvrđuje da digitalizacija dominira projektnim portfoliom kompanija i visoko je rangirana u razvojnim planovima, gotovo polovica kompanija suočava se s rizikom da će se tijekom procesa zanemariti ciljevi i razlozi zbog kojih je kompanija krenula u digitalnu transformaciju.
"Dio kompanija suočava se sa situacijom da se inicijative vezane za digitalizaciju jednostavno i bez analize "ugase". Razlozi za to su, najčešće, nepovezanost između pojedinačnih inicijativa unutar kompanije, kao i nedostatak usklađenosti i cjelovitog upravljanja procesima. Rješenje leži u "holističkom" pristupu koji osigurava praćenje uvođenja digitalizacije na svim razinama te predviđanja potencijalnih slabosti kompanije. Kako bi transformacija bila uspješna, nužno je na svim razinama komunicirati njezine prednosti, ulagati u razvoj digitalnih vještina među zaposlenicima, kao i kontinuirano raditi na unaprjeđenju procesa implementacijom odgovarajuće tehnologije“, objasnila je Maria Boldor iz konzultantske kuće Horváth.
Upravljanje digitalizacijom treba biti jasno definirano: ključno je prije uvođenja novih procesa napraviti evaluaciju, evidentirati očekivanja i potrebna ulaganja, te predvidjeti očekivani rast – i u financijskom i u nematerijalnom dijelu.
Više od deset godina Bosch provodi istraživanja u području kvantne tehnologije te igra odlučujuću ulogu u komercijalizaciji kvantnih senzora. Od 2023. godine ima razvojnu suradnju s tvrtkom Element Six, vodećim svjetskim pružateljem rješenja za sintetske dijamante.
Prema nerevidiranom konsolidiranom financijskom izvještaju, neto dobit ESB grupe nakon manjinskog utjecaja u prvom tromjesečju 2025. iznosila je 69 milijuna eura, 6,2 posto više u odnosu na 65 milijuna eura u istom razdoblju 2024.
Samsungovi preliminarni podaci za prvi kvartal 2025. ukazuju na povećanje očekivanja. Prema izjavi tvrtke, prodaja bi trebala porasti na godišnjoj razini, dok bi operativna dobit ostala na istoj razini.