Vjeruju li korisnici u SaaS?

Vjeruju li korisnici u SaaS?

Softver kao usluga (software-as-a-service - SaaS) model je kojim je softver u potpunosti dostupan za primjenu, ne nalazi se na lokaciji korisnika i ne kupuje se nego se iznajmljuje. Na svjetskoj razini postao je sve učestaliji od 2012. godine kada su vodeće svjetske tvrtke poput Microsofta i Amazona uvidjele glavnu prednost ovog modela, a to je planirani ponavljajući prihod (eng. Recurring revenue). Niti Lemax nije iznimka, te smo uvidjeli kako s ciljanim kontinuiranim rastom možemo precizno planirati svoje prihode, što nam je SaaS model omogućio. Kako je nova fiskalna godina već tu sigurni smo da imamo minimalno jednak prihod kao i godinu prije a koji dolazi od obnove najma. Na taj način znamo da nam se neće dogoditi situacija kao kod on-premise modela gdje će se završetkom implementacije okončati i prihod, a stručnjaci će čekati da budu raspoređeni na novi implementacijski projekt.

A zašto je tomu tako?

Nekoliko je tu direktnih i indirektnih prednosti. Glavne direktne prednosti su da je početna cijena znatno niža od one kod sustava koji rade na modelu jednokratne kupovine te je samim time kupcima rizik od neuspjeha znatno manji. Naime, ako je korisnik odabrao krivi sustav prilikom promjene ne gube veliku količinu novca i lakše je promijeniti sustav. Čak i veća prednost je ona indirektna koje korisnici najčešće u početku nisu svjesni. Leži u činjenici da će se dobavljač znatno više truditi oko njih dok će nivo podrške biti znatno veći i kvalitetniji. Do toga dolazi jer dobavljač mora osigurati preduvjete kako bi korisnik obnovio najam i slijedeće godine dok se kod jednokratne kupovine često dogodi da nakon formalizirane suradnje korisnik postane manje važan. U SaaS modelu je potpuno suprotno i korisnik je uvijek u „prodajnom ciklusu“ s dobavljačem.

Korisnik na prvom mjestu

U Lemaxu gotovo od početka koristimo kombinaciju SaaS i on-premise modela da bi 2014. godine prešli u potpunosti na SaaS model. To je donijelo i određene interne promjene - cijela tvrtka je počela raditi prema principu „customer first“ što nije bilo lako postići u IT tvrtki. S druge strane to nam je donijelo veliku skalabilnost i financijsku sigurnost, kontinuirani porast korisnika diljem svijeta te povećanje broja zaposlenika. S druge strane to znači da svaki novi zaposlenik na početku rada nauči osnove SaaS modela i parametre za mjerenje uspješnosti u SaaS modelu. Razlog za to je otvorena komunikacija sa svim zaposlenicima o stanju tvrtke. Ukoliko nisu upoznati sa SaaS terminologijom neće im ništa značiti to što smo dvije godine za redom imali negative churn ili koliki nam je MRR.

GDPR, Informacijska sigurnost i SaaS

Od uvođenja GDPR-a spremnost na nove tržišne zahtjeve preduvjet je održivog poslovanja, osobito ako poslujete sa svim zemljama sudionicama te direktive. Naše rješenje je hostano na serverima na nekoliko lokacija. Trenutno nam je LeaseWeb hosting provider i poprilično smo zadovoljni tim izborom. Što se tiče same sigurnosti u 18 godina rada s web rješenjem nismo nikada imali nikakav breach jer, kako LeaseWeb, tako i mi poduzimamo sve potrebne hardverske i softverske mjere za zaštitu i sigurnost podataka naših korisnika. Kompletna baza podataka je kriptirana AES 256 algoritmom, a kompletan prijenos podataka ide HTTPS kanalom.

Predviđanja korištenja SaaS-a u budućnosti

Nisu samo korisnici dobitnici SaaS-a. Prema dostupnim istraživanjima, predviđa se kako je rast unutar poslovnog sektora 50 posto godišnje, a očekuje se da će rast 2019. godine premašiti 90 milijardi eura. Također, prateći trenutni trend u svijetu i među našim konkurentima mišljenja sam kako će tradicionalni način prodaje gotovo nestati i da će tvrtke preći na SaaS model. U Lemaxu se nemamo namjeru vraćati na tradicionalnu prodaju. Upravo smo mi bili među prvim ponuđačima softvera za Tour operatore i turističke agencije koji je uveo SaaS što nam je omogućilo rast i konkurentnost na tržištu. S druge strane SaaS nam je omogućio strategiju 2023. Riječ je o internom projektu koji za krajnji cilj ima da do 2023. godine iz .NET-a pređemo u .NET core, napredniju Angular 6 tehnologiju odnosno napravimo i značajne izmjene u samom sučelju softvera čime će on biti u potpunosti usklađen s najvišim dostupnim standardima i praksama. S precizno planiranim prihodima možemo puno lakše planirati tehnološki razvoj i SaaS nam je podloga za napredak.

A što kažu korisnici?

U zapadnoj Europi, SAD-u i Australiji SaaS je postao norma i svi potencijalni korisnici naučeni su na taj model rada iz prijašnjih ulaganja u softvere. Dok u nekim tradicionalnijim zemljama poput Italije, SaaS model doista teško prihvaćaju. Što se tiče postojećih korisnika dojmovi su fantastični. Pogotovo kod onih koji su prešli sa tradicionalnog modela, a ono što uvijek ističu je taj „customer first“ mentalitet cijele tvrtke.

SaaS model iz svih aspekata pokazuje svoje prednosti, a mi smo primjer kako uspješnom promjenom poslovnog modela osiguravamo održivi rast, istovremeno šireći našu geografsku prisutnost povećavaju broj svjetskih korisnika usluga.