Tko je nasljednik YouTubea?

Tko je nasljednik YouTubea?
Antonio Jularić

YouTube je od svojih početaka 2005. godine bio platforma za gledanje videa, a kasnije je postao i aplikacija za istu namjenu, no polako se dovodi u pitanje njegova opostojnost.

Naime, iako ima više od milijardu aktivnih korisnika mjesečno, iako se na njega postavlja na milijune raznih snimaka, iako mladi umjetnici pokušavaju putem njega pokazati svijetu da postoje kao umjetnici, komičari, zabavljači svih vrsta, govornici... YouTube je u opasnosti i polako se pokušava otkriti tko će mu biti nasljednik.

Kao što to već biva, kad netko postane toliko velik kao YouTube, neke se stvari mijenjaju i temelji koji su omogućili tu veličinu počnu se urušavati pa se svi oni koji su stvarali urušene temelje okreću nečemu drugome. Jednostavnije, YouTube više nije mjesto za manje kreatore sadržaja, više nije prilika za usputnu zaradu onima koji su najkreativniji i najoriginalniji. Ne, on je mjesto gdje uspijevaju oni sa "starom slavom", oni koji unaprije ulože novac i oni koji su prije pojave na YouTubeu postali slavni. Uz pokoju iznimku između milijuna onih koji nisu uspjeli.

Uz sve te probleme koji danas postoje, a tiču se sve skromnijeg plaćanja za postavljanje sadržaja jer Google sebi ipak zadrži veliku većinu novca od oglašavanja, počeli su se pojavljivati problemi vezani uz autorska prava. Ne za platformu koliko za korisnika. Jer, postoje primjeri gdje je netko odsvirao ili otpjevao dio neke pjesme, a da je uslijedila prijava. Čak i ako je skladba klasična kao Mozart, dogodi se isto. Ako netko pak prikupi tri prijave, suspendiran je za uvijek. Iznimno je teško pratiti što krši autorska prava, a što ne, a oni zaduženi za provjeravanje, to konstantno prate i iskorištavaju.

Zatim, problematično je što se u YouTube Partner Program ne može ući ukoliko kroz 12 mjeseci niste imali više od četiri tisuće sati pregledanog sadržaja. Vašeg sadržaja! Time neovisni kreatori sadržaja padaju u drugi plan. Iskorištavanje platforme za nasilje, kao u slučaju snimanja ubojstava poput onog u Christchurchu, pa promoviranja nasilja, diskriminacije, pedofilije i raznih drugih negativnosti, udaljavaju kompanije od YouTubea. U prvom redu Disney, Nestle, Epic Games...

Nije čudno da u slučaju da korisnici žele kvalitetni video materijal, okreću se sve više Netflixu i sličnim mu platformama, a ako žele više sadržaja postavljenog od strane korisnika, Vimeo i Twitch su prvi izbor. Hoće li oni iskoristiti eventualni YouTubeov pad, vidjet ćemo, ali činjenica jest da YouTube nije ono što ga je proslavilo i da se to polako osjeća...