Posjedujemo li tehnologiju ili tehnologija posjeduje nas?

Posjedujemo li tehnologiju ili tehnologija posjeduje nas?

Kada ste posljednji put proveli više od par sati dnevno bez mobitela u ruci? Zvuči li vam nemoguće otići na godišnji odmor u osamljenu vikendicu bez signala?

Dolaskom tehnologije i njenim ubrzanim razvojem, činilo se da će stvari za nas postati dosta jednostavnije. Procesi su postali ubrzaniji, premostili smo vremenska i prostorna ograničenja, povezali se s mnogobrojnim ljudima, a ipak, najviše vremena provodimo upravo uz tehnologiju.

Istraživanja pokazuju da dnevno provodimo više vremena uz Netflix i slične online servise nego uz prijatelje, obitelj ili knjigu te više od dva sata dnevno na društvenim mrežama. Granice između radnog vremena i osobnog života postaju zamagljene kako svi imamo mailove, pametne telefone i laptope uz sebe, a drugima smo dostupniji nego ikad, čak i vikendom. Offline život je postao luksuz koji si rijetki mogu priuštiti.

Zašto biramo svoje slobodno vrijeme provoditi uz tehnologiju?

Dobrodošli u svijet u kojem za svaki problem postoji aplikacija. Ne vježbamo dovoljno? Skinut ćemo aplikaciju koja će nas motivirati. Usamljeni smo? Pronaći ćemo prijatelje putem aplikacije. Subote navečer provodimo doma uz svjetleći ekran, ali se ne osjećamo posramljeni zbog toga kao prije jer imamo svoje prijatelje na Facebooku, Instagramu, WhatsAppu i Viberu. Chattamo s njima ili swipeamo na Tinderu i Badoou i time nadomještamo svoje doživljaje iz vana. Tehnologija nam pruža utočište za sve nade i snove koje imamo u sebi, a koje ne ostvarujemo u stvarnom svijetu. Uz skinutu aplikaciju za vježbanje ili za učenje stranog jezika, imamo osjećaj da nešto poduzimamo, ako ne danas, od idućeg ponedjeljka. Uz stotine prijatelja na Facebooku, osjećamo se povezano, da smo dio globalnog sela, da smo vidljivi i da naši životi nekome nešto znače. Svaki lajk nam to potvrđuje. Ne samo vrijednost, nego naše postojanje i pripadnost tom svijetu.

Imamo ili posjedujemo?

Kada ste posljednji put kupili CD svog omiljenog pjevača ili benda? Nekad u 2000toj? Uz pretplatu na online servise poput Netflixa i iTunesa, nemamo više razloga kupovati snimljene materijale kupovati fizički. Čak i kad ih preuzmemo s interneta, gledamo ih kao na uteg. Sada nam nepotrebno zauzimaju memoriju, radije da ih pogledamo ili poslušamo online? Uz tehnologiju svijet je postao više povezan i manje fizički. Manje nam je stalo da nešto posjedujemo, a više da nešto imamo.

Kada biste bili žrtva pljačke, biste li radije lopovu dali svoj novčanik ili mobitel?  Ako su oči ogledalo duše, vaš mobitel je ogledalo vašeg života. Aplikacije koje na njemu imate sadrže sve informacije o ljudima koje poznajete, o stvarima koje radite, što pretražujete od dana i gdje se sve krećete kada ste ga upalili. Kada bi netko ukrao vaš mobitel, bilo bi jednako kao da je ukrao vaš cijeli život.

Generacijski jaz

Ipak postoje razlike u korištenju tehnologije i doživljavanju njenog utjecaja ovisno o generacijama. Generacija X (rođeni 1960-1980) tehnologiji pristupaju utilitaristički. Koriste je za svoje potrebe i dosta su skeptični prema njenim mogućnostima. Oni doslovno koriste tehnologiju i lako im se od nje odvojiti jer je za njih samo alat koji olakšava procese. Generacija Y (1980-1990) tehnologiji pristupa iz aspekta zabave i druženja. Pomoću nje organiziraju svoj život, slažu svoje planove, druže se i zabavljaju. Teško bi im palo kad bi bez nje ostali, ali bi bez nje mogli preživjeti.  Generacija Z (1990 - danas) kao generacija koja je odrasla uz internet i tehnologiju, ne poznaje život bez nje. Tehnologija je srasla s njihovim navikama, a umjesto za procese, oni je najviše koriste za komunikaciju i povezivanje s drugima. Bez nje se ne bi osjećali da pripadaju tako da je postala dio njihovog identiteta.

Kao hibrid Generacije Y i Z, nedavno sam prvi put nakon deset godina zaboravila svoj mobitel doma. Osjećala sam se izgubljeno. Na njemu mi je bio dnevni planer i svi kontakti, a nakon što sam u izgubljenosti zakasnila na važan sastanak, vratila sam se doma po njega. Zar je moguće da smo se toliko počeli oslanjati na tehnologiju da bez nje ne možemo normalno funkcionirati?  Kažu da smo uz tehnologiju premostili vrijeme i prostor, ali mislim da smo uz tehnologiju samo postali izgubljeni u vremenu i prostoru. Osim ako nemamo vraški dobru kontrolu. Imate li je vi?

 

Tanja Džido

Konzultantica za digitalni marketing, osnivačica platforme Shhhefica.com i dobitnica stipendije za Algebrin e-Leadership MBA studij.