KOLUMNA - DAMIR FILIPOVIĆ

Nestaje roaming, mreža postaje neutralna - san ili stvarnost?

Nestaje roaming, mreža postaje neutralna - san ili stvarnost?

Potpredsjednica Europske komisije Kroes je imala tjedan u velikom stilu. Prvo je najavila u Europskom parlamentu "novi paket" telekom regulative, koja bi uključivala potpuno ukidanje roaminga a onda se "okomila" i na neutralnost mreža ("network neutrality").

Najsvježija uredba o roamingu, tzv. Roaming III je usvojen prije točno godinu dana i u potpunosti se treba primijeniti od ovog i sljedećeg srpnja a već se najavljuje potpuno ukidanje roaminga kao pojma usluge. O čemu se zapravo radi? Radi se kao i uvijek o političkoj trgovini. Zastupnici u Euro parlamentu se spremaju za izbore u svibnju '14, a gđa Kroes kojoj te godine istječe mandat nema puno vremena za napraviti još nešto veliko. Roaming je uvijek bio dobar "mamac" i propis koji je lako "prodati" biračima jer svatko može uvidom u račun vidjeti o čemu se radi. Isto tako je činjenica da je usluga bila notorno negativno doživljena od strane korisnika.

Da li se roaming kao takav može ukinuti? Naravno da ne! Tehnički se uvijek mora koristiti mreža drugog operatora kada se putuje. Pitanje je zapravo cijene za krajnjeg korisnika, odnosno da li postoji opravdanje da korisnik plaća cijenu koja je viša od njegove "domaće" tarife. Drugo pitanje je političko, odnosno da li postoji i funkcionira jedinstveno EU tržište? Logika kaže da ako nema granica, carina i postoji slobodni protok robe, kapitala i ljudi onda bi se isto moralo primijeniti na roaming.

Međutim, EU je ipak politička tvorevina od (vrlo uskoro) 28 država članica s vrlo različitim uređenjem, poviješću i razvojnom razinom te stoga "one size fits all" rješenje nisu uvijek moguća. Koji je onda mogući scenarij? Prvo, promjena i "Roaming IV" svakako dolazi i dolazi do svibnja sljedeće godine. Vjerojatna primjena će biti od 1. srpnja 2014. Najspominjanije rješenje je da se korisniku naplaćuje njegova domaća tarifa plus neka naknada za roaming.

Koliko je to doista različito od današnjih cijena u EU ostaje za raspravu kao i da se vidi u praksi. S druge strane, već je otvorena u posljednjoj uredbi mogućnost za virtualne pružatelje roaming usluge, pa je vjerojatni ishod još niža cijena kao i posebice niža cijena za korištenje Interneta u roamingu. Drugim riječima još jedna evolucija, a ne revolucija.

Neutralnost mreže je druga priča. Citiram izravno gđu Kroes:  “A safeguard for every European, on every device, on every network: a guarantee of access to the full and open internet, without any blocking or throttling of competing services.“ Propisa o mrežnoj neutralnosti u EU za sada nema, ali će izgleda do toga doći, jer se radi o velikom pritisku nevladinih i potrošačkih udruga koje zagovaraju "potpuno otvoreni" Internet.

S druge strane tu su operatori i Internet pružatelji usluga (ISP-ovi) koji zagovaraju svoju slobodu da upravljaju s prometom koji prolazi kroz njihove mreže na način koji će omogućivati najučinkovitije upravljanje mrežom i neće dovoditi do zagušenja a time i problema za korisnike. Ključno pitanje ovdje je da li pri tome operatori neće diskriminirati usluge drugih (poglavito "over the top" igrača poput na primjer Google-a) u odnosu na svoje vlastite usluge te da li su korisnici dovoljno upoznati i suglasni s time?

I tu će promjena biti, u kojem zakonodavnom obliku (preporuka ili u okviru novog telekom paketa ostaje za vidjeti a to bi se trebalo znati do polovice srpnja. Uglavnom, čeka nas vruće ljeto i jesen.

 

O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Ujedno i certificirano cach. Više informacija o autoru na www.intelligentconsulting.eu.