Naravno da influenceri varaju svoje poslodavce

Naravno da influenceri varaju svoje poslodavce
DepositPhotos

Influenceri ili osobe od utjecaja, ako bi se prevodilo direktno na hrvatski jezik, pojavili su se s rastom prvenstveno Instagrama. No, dok njihovi životi djeluju kao san, potrebno je znati da nerijetko sve skupa jest prevara.

Sigurno ste vidjeli više puta atraktive muške i ženske osobe na Instagramu kako uz putovanje na nekom od popularnih svjetskih destinacija imaju oznaku "sponzorirani sadržaj", a koriste i hashtagove kao "#ads" ili "#sponsored". Tako nešto ne odgovara uvijek istini, neki "influenceri" ulože novac za putovanje pa lažno koriste sve oznake, kako bi druge brendove ponukali da se oglašavaju preko njih. Često i uspiju u naumu.

Naravno, uz sve to moraju imati i pozamašnu brojku pratitelja, pod čime se misli na njih nekoliko desetaka ili stotina tisuća, što se također postiže uz ulaganje novca i vremena. Ali, nekoliko tisuća ili desetaka tisuća dolara kasnije, uloženo se isplati. Dovoljan je jedan brend i postigne se domino efekt, stignu oglašivači jedan za drugim.

Sveučilište Baltimore iz Sjedinjenih Američkih Država i firma za kibernetičku sigurnost Cheq, načinili su istraživanje na deset tisuća influencera koje dokazuje sve ovo. Konkretnije, kupnja tisuću pratitelja na YouTubeu košta 49 američkih dolara, na Facebooku 34 dolara, a na Instagramu svega 16 dolara, što je zapravo najbitnija stavka. Od toga, 25 posto su botovi, a 50 posto aktivnosti pratitelja na sponzoriranom sadržaju je lažno.

Ukupno, oglašivače godišnje lažni influenceri koštaju 1,3 milijarde dolara, što je dobar dio ukupnih 8,5 milijardi dolara koji se troše na ovu vrstu marketinga. Prognoza je da će dogodine cifra biti na 1,5 milijardi dolara od deset milijardi dolara, koliko će se prema istoj prognozi ukupno potrošiti na influencere.

Sve to potvrđuje cijeli apsurd takvog trenda na društvenim mrežama, koji se dovodi u pitanje otkako postoji. Zato nekako postoji u zajednici, barem kad se čitaju komentari ispod ovog istraživanja koje je prvi objavio Business of Fashion, simpatija prema onima koji su uspjeli zavarati brendove i izvući toliki novac.