KOLUMNA - GORDANA NIKOLIĆ

Lider novog doba

Lider novog doba
Dražen Tomić

Mnogi se zasigurno pitaju kakav to treba biti lider novog doba, koji su njegovi izazovi? Jedno je sigurno, lideri 21. stoljeća moraju se hvatati u koštac sa stalnim promjenama u društvu i okruženju. Moraju svjesno poticati i utjecati na promjene te usklađivati poslovne i društvene interese. Više nego ikada ranije moraju se usredotočiti na kreativnost i inovativnost kao bi stvarali inspirativne vizije koje će druge ljude poticati na odgovorne akcije.

No, vrlo malo ljudi razumije stvarnu, u praksi jasno vidljivu razliku između menadžera i lidera. U skladu s Druckerovim stajalištem kako menadžment znači raditi stvari na pravi način, a liderstvo raditi prave stvari treba jasno definirati pojam menadžera koji svakako mora biti lider usvojoj organizaciji i lidera koji u svakom trenutku mora biti spreman preuzeti menadžerske funkcije i zadatke.

Svaki menadžer mora biti vizionar, uzor i motivator koji će uz što manji utjecaj "prisile", u pravilu demokratskim ili laisezz faire stilom, pozitivno utjecati na ponašanje svojih zaposlenika kako bi utjecao na performance usmjeravajući organizaciju u pravacu njezina razvoja. Samo intelektualnom stimulacijom vođa promovira inteligenciju, racionalnost i pažljivo rješavanje problema unaprijeđujući razvoj organizacije koja uči.

Menadžment kao proces upravljanja, postavljanja ciljeva i koordiniranja snaga osoblja u svrhu njihova ostvarenja može se definirati kao umjetnost i znanost koja od menadžera zahtijeva primjenu vještina ophođenja i prosudbe. Menadžment kao znanost od menadžera sustavni pristup, sustavno promatranje, klasificiranje i proučavanje činjenica u vezanih uz trenutne poslovne aktivnosti.

U skladu s tim moderan menadžer mora biti i lider koji posjeduje konceptualne vještine, vještine oblikovanja, humane vještine, odnosno vještine rada s ljudima te tehničke vještine.

Lider novog doba, za razliku od svojih podređenih, mora gledati unaprijed, predviđati moguće razvoje situacija na tržištu i pripremiti organizaciju za moguću krizu. Svaki lider trebao bi posjedovati izvanrednu suradničku osobnost koja će mu pomoći u procesu razvoja i izgradnje čvrstih odnosa između djelatnika i odnosa s poslovnim partnerima, biti samouvjeren i usmjeren na budućnost, biti znatiželjan i spreman na kontinuirano učenje, ne zbog obveze već zbog osobne znatiželje kako bi u potrazi za prilikama koje mogu nadograditi njihovu sposobnost i znanje postao konkurentniji.

Lider novog doba mora biti tehnološki obrazovan i pratiti tehnologiju koja se koristi u poslovanju. Svjestan trendova koji vladaju kako bi pravovremeno implementirao trendove u svrhu efikasnijeg poslovanja i biti akcijski orijentiran kako bi poduzeo aktivne poteze koji će organizaciju učiniti uspješnijom i diferentnijom u odnosu na konkurenciju, spremni za odluke koje ih dovode do viših razina.