KOMENTAR Dražena Tomić: Telekomom u glavu

KOMENTAR: Zaključavanje LTE tržišta - HT i Vipnet jedini igrači

KOMENTAR: Zaključavanje LTE tržišta - HT i Vipnet jedini igrači

Kreće borba za dva, posljednja dva, frekvencijska spektra za LTE - četvrtu generaciju mobilne telefonije. Long Term Evolution smjestio se u „digitalnoj dividendi“ i sada su ostala samo dva frekvencijska spektra i to od dva puta po 2x5 MHz za pružanje mobilnih telekomunikacijskih usluga.

Držatelj uzdi na domaćem telekomunikacijskom tržištu i određivač pravila ponašanja HAKOM odlučio je u ovu svrhu državi prikupiti najmanje 210 milijuna kuna i  ako je očekivati da se neće javiti Tele 2, malo je za vjerovati da će najjači domaći telekom operater HT i drugi najjači Vipnet previše odriješiti kesu više nego što moraju.

Naime, dostupne informacije i one službene i one neslužbene govore kako Tele 2 u ovome trenutku s jedne strane nema interesa za ulaganje u posljednje frekvencijske blokove digitalne dividende, a s druge strane riječ je o velikom ulaganju na jako duge staze.

Iako je s druge strane moguće LTE dizati i na većim frekvencijama, ovaj frekvencijski spektar omogućuje pokrivanje jednom baznom postajom mnogo veće područja, prije svega se to odnosi na otoke i druga ruralna područja što znači manja ulaganja - stupove, bazne stanice, dovođenje električne energije, sustave za prijenos podataka u druge dijelove mreže.

Podsjetimo, HT i Vipnet već su platiti 332 milijuna kuna za dio slobodne digitalne dividende za 40 MHz i to za dva bloka, dok je jedan ostao nedodijeljen. Sada više prostora neće biti i HT i Vipnet zaključat će LTE tržište samo za sebe.

Tek snažnijim korištenjem LTE mreže koju mogu pokrenuti niži podatkovni tarifni modeli, ali i sve veći broj uređaja s podrškom za četvrtu generaciju mobilne telefonije moguće je da se velika ulaganja u frekvencijski spektar ali i podizanje nove mobilne mreže može isplatiti.

Osim plaćanja frekvencijskog spektra očekuje se da će platitelji frekvencijskog spektra plaćati i godišnju naknadu za uporabu radijskih frekvencija u iznosu od 8 milijuna kuna po bloku.

Ono što je možda i najvažnije je da uvođenje LTE mreže omogućuje stvaranje uvjeta i za veću dostupnost širokopojasnog pristupa internetu, posebice u ruralnim područjima.

Podsjetimo, digitalna dividenda nastala je gašenjem analogne klasične televizije čime su se otvorila frekvencijska područja 790 - 862 MHz, no slobodnih je frekvencija sve manje i manje i manje.