KOMENTAR: Najbolja zaštita je isključite računalo, ugasite Internet i otiđite u prirodu i ne šalim se niti najmanje

KOMENTAR: Najbolja zaštita je isključite računalo, ugasite Internet i otiđite u prirodu i ne šalim se niti najmanje
Damir Brkić / Tomich Productions

Veli napad ransomwareom nazvani znakovito „WannaCry“ pokreće mnogo pitanja kako se zaštiti. Donosimo vam najbolji način zaštite, zaklopite laptope, ugasite desktope, isključite struju na WiFi routerima i pobjegnite u prirodu. Da i to je lako i napada neće biti, još ako isključite i mobitel zadovoljstvo je potpuno i sigurni ste da vas nitko ne može napasti barem na jednostavno. To je rješenje za sve one paranoične! Ali i one koji to uopće nisu. I ne žalim se niti najmanje!

Ipak, pokušajmo na tren biti malo ozbiljni. I vratimo se u se realnost. jer ovo će te čitati dok neki mediji najavljuju kako će ponedjeljak biti novi dan velikih napada. Možda hoće, možda i neće, jer napada ionako ima stalno.

Za one malo manje paranoične, možete raditi što je moguće češće backup svih važnih podataka. Najbolje i negdje u cloud i negdje na neki eksterni disk. Možda ne na samo na jedan disk, na više njih jer i hardver može zakazati. Važnost backupa podatak i je i zbog samih računala i problema koji na njima mogu nastati.

Uz sve to redovito ažurirajte svoj operativni sustav. Ažurirajte i svoj antivirusni softver, softver protiv malwarea. Uglavnom ažurirajte to kada izađu nove zakrpe, možda najbolje da stavite automatsko ažuriranje pa jednostavno na to više ne trebate niti misliti.

Ovog puta problemi su nastali prije svega na starijim računalima gdje je Microsoft već odavno ugasio podršku i gdje nema novih ažuriranja. Za novije Microsofove operativne sustave nema većih problema jer ovaj posljednji ransomware koji je sada poharao svijet i nije neka prijetnja jer su ugrožena sva Windows korisnička računala na kojima nije instalirana zakrpa objavljena od strane Microsofta u ožujku (MS17-010). Dakle ako ste se ažurirali prije više od mjesec dana, gotovo dva nema problema. Zanimljivo je da većina niti ne čita što piše u dokumentaciji koja dolazi sa svakim od ažuriranja.

Kada govorimo o ovakvom obliku cyber sigurnosti jasno je da u kompanijama i državnim institucijama to prije svega ovisi o njihovim sistemašima i onima koji održavaju sustave i njihovoj ažurnosti. Kod privatnih korisnika je pak to puno više ovisno o tome znate li sami što cyber sigurnost znači i na što treba paziti. U svakom slučaju zaštiti se možete na razne načine.

 

 

 

Za one koji se još nisu ažurirali, a imaju neku od starijih inačica operativnog sustava to mogu pronaći na slijedećoj adresi http://www.catalog.update.microsoft.com/search.aspx?q=4012598. Za one s Windows 10 operativnim sustavom - trk u postavke i skinite zadnje ažuriranje jer tko zna što krije.