INOVACIJA ... i zdravstvo

INOVACIJA ...  i zdravstvo
Dražen Tomić

U prijašnjim smo kolumnama pokazali ogroman potencijal inovacije u javnom sektoru: e-Bilježnik, e-Građani, „Smart cities“ , itd. E-Zdravstvo je specifično područje. U njemu je potencijal je enorman, ali su i zapreke grandiozne! Uzmimo samo primjer (prave) telemedicine: Pregled na daljinu može povećati dostupnost kvalitetne dijagnostike, pa i spasiti život. Unatoč tome liječnici su dosta skeptični prema postavljanju dijagnoze na daljinu. Malo bi ih potpisalo nalaz, a pogotovo postavilo dijagnozu „bez da vide i pregledaju pacijenta uživo“ (umjesto videovezom i daljinskim mjerenjima).

Kao pozitivan primjer uporabe telemedicine možemo navesti e-Radiologiju: još u pionirsko doba prijenosa podataka na daljinu se u mnogim bolničkim sustavima u svijetu uspostavio prijenos radioloških slika na daljinu. Svrha je bila dvojaka:

  • Da  u svakoj bolnici gdje postoji radiološki uređaj ne mora biti  prisutan radiolog ili  vrhunskiradiološki subspecijalisti, nego se rtg snimci očitavaju „na daljinu“ čime je postignuta  ujednačena kvaliteta usluge u različitim ustanovama;
  • Da u svakoj bolnici radiolozi ne moraju zbog potrebe hitnog očitanja slika dežurati u režimu 7/24, dakle usluga je na vrijeme, ali i ekonomična.

Ako želimo vidjeti ustroj inovacije u zdravstvu, možemo primijeniti njenu podjelu koja generalno važi za sve „industrije“ - kako u realnom, tako i u javnom sektoru:

  1. Inovacija fizičkih proizvoda: ovdje imamo široki dijapazon - od „teške“ medicinske opreme do minijaturnih IoT i njima sličnih predmeta, kao što su „wearables“ - nosivi uređaji koji najčešće bilježe i odašilju informacije o osobnoj aktivnosti.
  2. Inovacija usluga: može, ali ne mora uvijek biti bazirana na tehnološki naprednim fizičkim proizvodima; može se odnositi na telemedicinske usluge, ali i na jedno područje koje je globalno zanemareno - preventivne aktivnosti.  U nekim zemljama  poput Švicarske iskorijenjen je karijes tehnikom ranog pečaćenja zubiju djece. Ova metoda je nažalost u Hrvatskoj prava „inovacija“!
  3. Inovacija procesa: digitalna transformacija radnih tijekova u zdravstvu je najčešća instanca inoviranja procesa. Hrvatska može biti ponosna na svoje e-Zdravstvo, koje je uistinu putem e-Recepata, e-Naručivanja i e-Nalaza učinilo značajan iskorak  usporediv čak s generalno digitalno naprednijim zemljama u inovaciji procesa. Rezultat je povećanje kvalitete, smanjenje administracije a  manje troškove.
  4. Inovacija poslovnog modela: Nove medicinske tehnologije, starenje stanovništva i veća dostupnost su izazovi koji postavljaju se veće zahtjeve u uvjetima ograničenih mogućnosti financiranja. Zato se uspostavljaju novi poslovni modeli, na primjer vertikalnom integracijom zdravstvenog osiguranja i davatelja usluga. Perjanica takvog poslovanja je Kaiser Permanente, koji je iz metalskog industrijskog koncerna izrastao u zdravstvenog osiguravatelja. Sada je vertikalno integriran davatelj zdravstvenih usluga s godišnjim prihodom od gotovo 65 milijardi US$.
  5. Inovacija organizacije: već smo kao primjer spomenuli teleradiologiju. Tehnologija je otvorila mogućnost trenutnog slanja radiološke slike u „oblak“ kojem daljinski (od kuće!) pristupaju licencirani radiolozi i praktički odmah  očita i dostavi nalaz. Zavisno o složenosti  nalaza i zahtjevu na kvalitetu  može se provoditi „double reading“ i uvesti dalja dodatna provjera u slučaju nesklada tih dvaju očitanja. Proces je sličan kao i ranije, no organizacijski se postavlja pitanje da li  u  bolnicama trebaju biti fizički  prisutni  radiolozi samo zbog očitavanja rtg snimaka

Iako su inovacije

JESTE LI ZNALI?

... da jedna od vodećih zdravstvenih institucija u svijetu - Mayo Clinic - smatra da će korištenje mreža socijalnih medija predstavljati drugu revoluciju u zdravstvu? Ne samo to:

  • Čitav zavod „Mayo Clinic Center for Social Media“  (MCCSM) je u Mayo Clinic zadužen za uspostavu i održivo funkcioniranje SMHN-a (Social Media Health Network)
  • Rezultat takvog pristupa je proglašenje Mayo Clinic za „najprijateljskiju“ bolnicu po korištenju mreže socijalnih medija (istraživanje 2013):

Direktor klinike Mayo, Dr. John H. Noseworthy u predgovoru knjige pod naslovom „Donijeti revoluciju socijalnih medija u zdravstvo“ uspoređuje revoluciju koju donose socijalni mediji s onom koju su donijeli osnivači Mayo Clinic prije više od jednog stoljeća:

„Kada su Dr. Will i Dr. Charlie (Mayo) stvorili prvu skupnu medicinsku praksu, mnogi su to vidjeli kao bijeg od osobne liječničke odgovornosti. Opće je mišljenje bilo da (jedan) liječnik treba preuzeti kompletnu odgovornost za „svoje“ pacijente. Dr. Will i Dr. Charlie su to vidjeli drugačije. Znali su da se medicinsko znanje razvija brže nego što to pojedinac može savladati.

Isti radikalni duh je osnova za ono što klinika Mayo radi danas - pomaže provesti revoluciju socijalnih medija u zdravstvu.

Zato smo stvorili MCCSM koji istražuje socijalne alate koji mogu pomoći u zdravstvenom zbrinjavanju pacijenata, ubrzati medicinska istraživanja, ojačati medicinsku edukaciju i promovirati trajni profesionalni razvoj. Posvećeni smo pomoći našim kolegama koji žele učiti - od nas i s nama - kako ove revolucionarne alate primijeniti u borbi protiv bolesti, promociji zdravlja i poboljšanju zdravstva.“

Raznovrsnost „domena“ inovacije u zdravstvu je dobra uputa za zdravstvene vlasti, industriju i organizacije da se usmjere na ona područja gdje je omjer cost/benefit najbolji. Pri tome se ne smiju zanemariti niti sitne (inkrementalne) inovacije kao niti strateške promjene koje mijenjaju cijeli zdravstveni sustav. Promjena poslovnog modela koju neki  nazivaju „uberizacijom zdravstva“ putem dramatično pojačanog angažiranja građana (aktualnih ili potencijalnih pacijenata) - vodi u mnogo fleksibilnije načine ugovaranja osiguranja i dobivanja/davanja zdravstvenih usluga.

Također jedna od značajnih promjena u zdravstvenom sustavu je promjena paradigma preventive - gdje tehnologija - „wearables“ i drugi IoT „gadgeti“ - omogućuju poticanje građana na povećanu brigu o vlastitom zdravlju. Na primjer, ako znamo da se nepridržavanje terapije lijekovima uzrokuje masovna pogoršanja stanja bolesti, hospitalizacije, pa čak i smrtne ishode, zašto zdravstvene vlasti ne bi stimulirale napredna tehnološka rješenja poput ovoga:

Ovaj „gadget“ s elektroničkim podsjetnikom za uzimanje lijekova na eBay-u stoji smiješnih 1,59$. Općenito, inovacija treba pomoći rješavanju najveće kontroverze u upravljanju zdravstvenim sustavom: iako se smatra da je zdravstvena prevencija najisplativije ulaganje (kanadska studija iz 2013. pokazuje više nego šesterostruki ROI - „povrat investicije“), stvarnost je dramatično drugačija: u EU27 (prije ulaska Hrvatske) prosjek izdataka za prevenciju je 2,9% od ukupno zdravstvenog proračuna. U Hrvatskoj se procjenjuje da je to još i manje - svega oko 2%.

Više o specifičnim područjima inovacije u zdravstvu, među kojima prvi slijedi članak upravo o tome kakvo je mjesto inovacijama za prevenciju bolesti u ovoj kolumni naredni ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant