Cloud će kroz 3 godine u potpunosti zamijeniti „in-house“ podatkovne centre

Cloud će kroz 3 godine u potpunosti zamijeniti „in-house“ podatkovne centre
Fotolia

Napredak clouda vidljiv je iz mjeseca u mjesec, na čemu treba zahvaliti sve veće broju kompanija i organizacija koje su mu se posljednjih godina okrenule. Naime, usluge i aplikacije vezane uz cloud rastu tolikom mjerom da automatski raste i potreba za cloud podatkovnim centrima, kojih je također sve više i više diljem svijeta pa će ih prema istraživanju Cisca biti 628 do 2021. godine, što je osjetan rast u odnosu na njih 338 iz 2016.

Također, priprema je to za dolazak mobilne mreže pete generacije (5G), koja će na viši nivo podići streaming glazbe i videa, korištenja društvenih mreža, prenošenja podataka, ali i pohrane sve "težeg" sadržaja. Kao najbolji način čuvanja svega što imamo, bilo da smo lideri kompanija ili privatne osobe, jest cloud. Možda je sve skuplji i dugoročno stvara veće troškove no "fizička" pohrana podataka, ali dostupnost, jednostavnost, brzina i praktičnog aduti su koje vrijedi platiti.

Stoga, lako se može reći da otkako se pojavio, cloud olakšava život apsolutno svima u vidu pohrane podataka. Jer, u vrijeme superbrzih internetskih veza nikad nije bilo lakše pohraniti podatke u "oblak". Time se izgubila potreba za fizičkim uređajima za pohranu, rasteretili su se naši mobilni uređaji, tableti, računala... i sve je nekako jednostavnije. Mogli bismo se tako ponavljati u krug jer uvijek dolazimo do istog - jednostavnost, brzina, dostupnost, praktičnost.

Naravno, u tom smislu ruže cvjetaju ponuđivačima tog prostora, a među najpopularnijima su Dropbox i Google Drive, ali ne kaska nimalo ni One Drive. Uz to, tu su i usluge kao Soundcloud ili YouTube, koji svoj sadržaj drže u cloudu pa vam je uvijek dostupan. I ne samo oni, svaka usluga na internetu danas ima mogućnosti pohrane podataka u cloudu, što znači da vam je uz pristup internetu sve uvijek dostupno.

Također, sve pogodnosti privatnih korisnika vrijede i za poslovne, kojima nikad nije bilo jednostavnije, jeftinije i dostupnije baratati ogromnom količinom podataka. Tako nešto objeručke su prihvatili, koncentrirali se u ulaganje u druge dijelove svojih IT odijela i znatno profitirali. Nije ni to sve, izostanak fizičkih uređaja za pohranu podataka smanjuje potrošnju energije, a i koristi okolišu.

Još kad se potpuno riješi problem sigurnosti cloud sustava, "buknut" će još i više no što su ovih godina i u ovim trenucima...