Intel i AMD predstavili su nove platforme za poslužitelje ili servere te je postalo više nego jasno da se tranzicija prema DDR5 počela uvelike odvijati. Iako su prednosti u smislu nešto većih brzina nego kod DDR4 poznate, vrijeme je za ostale razlike, odnosno, prednosti.
Krenimo ispočetka... Tijekom posljednjih deset godina tržište poslužitelja ili servera evoluiralo je s 12 jezgri/utičnica (eng. cores/socket) na trenutno 96, sa 128 jezgri/utičnici relativno brzo na istim platformama koje već imamo na tržištu.
Jasno je iz svega da poslužitelji konsolidiraju ono što je nekad bilo na više strana u pojedinačne čvorove. Nadalje, ovaj trend će se ubrzati u budućnosti s "chipletima" i CXL-om. Ali, jedan od najvećih izazova sa skaliranjem sustava je propusnost memorije. Imati više jezgri i više PCIe uređaja je sjajno, ali ako dijelovi sustava miruju čekajući podatke, uzalud se troše.
Također, ono što možemo vidjeti kroz period od deset godina jest skok s DDR4-3200 na DDR5-4800. Bio je ogroman. Budući da se memorija skalira sporije od rasta jezgre, dobavljači poslužitelja dizajnirali su jednostavno rješenje, povećavajući broj memorijskih kanala uz korištenje brže memorije.
Povećanje memorijskih kanala i, u isto vrijeme, povećanje brzine memorije znači da je industrija tijekom vremena uspjela barem "hraniti" jezgre sa sličnom količinom propusnosti.
Naravno, postoji i druga strana priče - performanse po jezgri. Ugrubo porasle su za dva do tri puta tijekom prošlog desetljeća na SKU-ovima s velikim brojem jezgri. Uz to saznanje, propusnost memorije porasla je 2,6 puta u posljednjih 10 godina i da nije bilo DDR5, to bi bilo manje nego udvostručeno.
Globalno tržište IoT-a spremno je za rast po složenoj godišnjoj stopi od 13,5 posto, s 959,6 milijardi dolara u 2023. na 1,8 bilijuna dolara prihoda u 2028., prema izvješću GlobalData.
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.
Amazon je opovrgnuo tvrdnje da planira prikazivati utjecaj carina na svaki proizvod koji prodaje na svojoj glavnoj e-trgovinskoj stranici. Prijašnje medijske objave koje su nagađale takav potez izazvale su oštru reakciju američke vlade.