Prema medijskim izvješćima, WhatsApp je uspješno prekinuo pokušaj hakiranja i usmjerio pogođene korisnike na kanadski nadzornik interneta Citizen Lab. Iako tvrtka nije otkrila kako je Paragonova umiješanost u hakiranje utvrđena, dužnosnici su potvrdili da su policija i industrijski partneri bili obaviješteni.
Depositphotos
WhatsApp je podigao uzbunu nakon što je gotovo 100 korisnika navodno bilo na meti špijunskog softvera u vlasništvu izraelskog proizvođača softvera za hakiranje Paragon Solutions. Meta Platforms rekla je da je Paragonov špijunski softver pokušao kompromitirati uređaje u vlasništvu medijskog osoblja i članova civilnog društva putem WhatsAppa, ali nije precizirala detalje o pogođenim korisnicima ili metodama korištenim za hakiranje.
Prema medijskim izvješćima, WhatsApp je uspješno prekinuo pokušaj hakiranja i usmjerio pogođene korisnike na kanadski nadzornik interneta Citizen Lab. Iako tvrtka nije otkrila kako je Paragonova umiješanost u hakiranje utvrđena, dužnosnici su potvrdili da su policija i industrijski partneri bili obaviješteni. Osim toga, WhatsApp je Paragonu poslao pismo o prekidu i odustajanju nakon hakiranja, a predstavnik je izjavio da će platforma u vlasništvu Mete nastaviti štititi sposobnost ljudi da privatno komuniciraju.
Počinitelji napada ostali su nepoznati. Slično drugim proizvođačima špijunskog softvera, Paragon vladinim klijentima pruža softver za hakiranje. WhatsApp je 2019. naišao na probleme s izraelskom tehnološkom tvrtkom NSO Group. Tvrtka je podnijela tužbu tvrdeći da je grupa koristila zlonamjerni softver za nadzor nad 1400 korisnika, uključujući novinare i aktiviste za ljudska prava, putem aplikacije.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.