U Facebooku ne znaju što se događa s većinom podataka korisnika

U Facebooku ne znaju što se događa s većinom podataka korisnika
DepositPhotos

Facebook navodno uopće ne zna što se događa s većinom podataka svojih oko 1,9 milijardi aktivnih korisnika, pokazuje interni izvještaj kompanije, koji je "procurio" do Motherboarda, a možete ga u cijelosti vidjeti OVDJE.

Podosta je zabrinjavajuće ono što se vidi u njemu jer pisali su ga ljudi koji stoje iza platforme. Pa tako, primjerice, inženjeri zaduženi za privatnost unutar Facebook Ad i Business Product alata, tvrde da "su u mraku oko toga što se radi s privatnim podacima aktivnih korisnika". Ako to ne znaju točno oni koji bi u teoriji svakako morali, tad je vrijeme za alarm.

Tako nešto sad je dio internih rasprava baš u posljednje vrijeme jer novi zakoni i regulative dolaze čak i u zemljama u razvoju, koje su donedavno bile podosta "labave" po pitanju privatnosti, baratanja podacima, ali i sigurnosti u online sferi. Te su zemlje Indija i Južna Afrika, u prvom redu. Tržišta su to s potencijalom od gotovo milijardu korisnika u naredne otprilike tri godine. Zato u Facebooku moraju nešto promijeniti na bolje.

"Nemamo adekvatnu razinu kontrole nad podacima, niti imamo adekvatna objašnjenja za to kako uopće sustav koristi podatke. Zato ne možemo u tajnosti napraviti promjene u pravilima korištenja platforme, niti se možemo obvezati da nećemo koristiti određene podatke za određene svrhe. Ne znamo što se i za što može koristiti. Regulatori od nas očekuju odgovore na pitanja, no mi ih nemamo", pišu zabrinuti inženjeri.

Problem je što platforma na jednom mjestu prikuplja podatke prve i treće strane, kao i osjetljive podatke.

"Razdvojiti sve i ispraviti štetu bilo bi kao da izlijete bocu tinte u jezero i potom pokušate vratitit tintu natrag u bocu. Ako je ostavimo u jezeru, kako izvesti da teče samo tamo gdje smije, a ne i gdje ne smije", upotrijebili su se u Facebooku metaforom.

U svijetu sa sve više regulativa koje štite korisnika, Facebook se teško snalazi jer više nema vremena baviti se jednom zemljom ili regijom zasebno, već s njih podosta odjednom. Zbog toga je teško ili moguće izvesti što se traži.

"S obzirom na to da ovaj dokument ne opisuje naše detaljne procese i kontrole za usklađenost s propisima o privatnosti, jednostavno je netočno zaključiti da pokazuje nepoštivanje zakona i regulativa", kratko su priopćili iz Facebooka.