Ako prijedlog stupi na snagu, on će potaknuti inovacije uz zaštitu od potencijalnih zlouporaba koje bi mogle potkopati globalnu sigurnost i stabilnost
Depositphotos
SAD priprema nove propise koji zahtijevaju od programera umjetne inteligencije i igrača u oblaku da podnose izvješća o razvoju novih tehnologija. Cilj nove uredbe je suzbiti nove rizike.
Ured za industriju i sigurnost (BIS) Ministarstva trgovine SAD-a objasnio je da bi predložena pravila zahtijevala od programera graničnih AI modela i računalnih klastera da dostave detaljna izvješća saveznoj vladi, uključujući informacije o inicijativama za kibernetičku sigurnost. BIS je objasnio da će podaci prikupljeni iz izvješća biti ključni za osiguravanje da tehnologija zadovoljava stroge standarde sigurnosti, da može izdržati napade i da ima ograničen rizik od zlouporabe od stranih protivnika ili nedržavnih aktera.
Ako prijedlog stupi na snagu, on će potaknuti inovacije uz zaštitu od potencijalnih zlouporaba koje bi mogle potkopati globalnu sigurnost i stabilnost, dodao je BIS. Njime bi se izmijenila trenutna pravila koja zahtijevaju da tvrtke ispune anketu kada ih kontaktira BIS. Alan Estevez, podtajnik za trgovinu za industriju i sigurnost, rekao je da se predloženi zahtjev temelji na dugoj povijesti BIS-a u provođenju istraživanja obrambenih industrijskih baza kako bi se američka vlada informirala o nadolazećim rizicima u najvažnijim američkim industrijama. Dodao je da to također može pomoći u razumijevanju sposobnosti i sigurnosti graničnih AI sustava.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.