Pozitivan stav građana prema online i školi na televiziji

Pozitivan stav građana prema online i školi na televiziji
DepositPhotos

U situaciji kada se čini da je svijet stao, i škola i edukacije preselile su u virtualne učionice. Kakvo je mišljenje građana o takvim edukacijama i školovanju online, portal EduCentar je ispitao na 150 ispitanika.

Većina ispitanika, njih 55% u trenutnoj situaciji više naginje online nastavi nego edukaciji „uživo“. Tek manji dio ispitanika, njih 14%, online edukaciju preferiralo je i prije ove situacije. Još uvijek ima onih koji naginju više fizički prisutnoj edukaciji i ne boje se zaraze (11%). Ono što je poražavajuće, je da svaki peti ispitanik nema mišljenje o edukacijama niti o njima razmišlja.

Kada se ispitanike pita o zatvaranju vrtića, škola i fakulteta, njih većina (75%) podržava takvu mjeru, dok ih 17% smatra da je to bila preekstremna mjera. Nastavno na zatvaranje škola, ispitanici smatraju da je škola putem televizije i online nastava dovoljno dobro rješenje u ovakvoj situaciji (56%) ili čak izvrsno (31%). Svega 12% ispitanika smatra da takav oblik nastave nije niti trebalo uvoditi jer on nikako ne može nadomjestiti nastavu uživo. Treba naglasiti da su ipak ti ispitanici kojima se čini online nastava nepotrebna, većinom oni ispitanici koji nemaju djecu.

Obzirom da su učenici ove godine izgubili veliki broj školskih dana, što zbog štrajka, što zbog epidemije, 45% ispitanika smatra da je gradivo trebalo svesti na minimum i izbaciti sva nepotrebna i manje bitna gradiva. Dio ispitanika, njih 17% smatra da bi školu ipak trebalo produžiti u ljeto, kada se situacija s epidemijom skroz smiri. Tu se također pretežno radi o onim ispitanicima koji nemaju djecu. 12% ispitanika smatra da bi trebalo uvesti i nastavu subotom. Dio ispitanika predlaže neke druge načine ili pak kombinaciju navedenih.

„Školski pedagog sam i smatram da se djeci trebaju zadati projekti koje će raditi putem raznih online servisa. Država jako skupo plaća Microsoftu licence za paket Office365 pa je ovo pravo vrijeme da se to počne koristiti. To će istovremeno biti dobra vježba za rad u digitalnom svijetu, kako za učenike tako i za nastavnike i učitelje, a također će djeca biti primorana da samostalno uče kroz projekte, istražuju, izrađuju i rješavaju kvizove, što i treba biti dio plana i programa. Mlađa djeca trebat će veću pomoć roditelja, što može pomoći u međusobnom povezivanju i kvalitetnijem korištenju zajedničkog vremena", komentar je ispitanika.