Izniman interes za Perplexity Pro rezultirao preuzimanjem više od 30.000 licenci, 25 fakulteta i visokoobrazovnih institucija u suradnji s HT-om omogućilo najmoćnijeg AI asistenta svojim studentima
Dražen Tomić / Tomich Productions
Hrvatski Telekom je u ekskluzivnoj suradnji s Perplexityjem korisnicima u Hrvatskoj inicijalno osigurao 20 tisuća godišnjih licenci za besplatan pristup Perplexity Pro. S obzirom na ogroman interes, odlična iskustva i zadovoljstvo korisnika ovim konverzacijskim „motorom za odgovore” Hrvatski Telekom osigurao je dodatne besplatne licence te je preuzeto više od 30.000 Perplexity Pro licenci, odnosno čak 50% više od predviđenog, a do dodatnih je i dalje moguće doći do 31. svibnja, kroz Magenta Moments program pogodnosti.
Pritom se 25 fakulteta i visokoobrazovnih institucija uključilo u ovaj program Hrvatskog Telekoma kojem je cilj educirati i povećati upotrebu alata umjetne inteligencije u Hrvatskoj, te su obrazovne institucije u suradnji s HT-om omogućile svojim studentima besplatne licence.
„Naša želja je unapređenje društva kroz korištenje inovativnih tehnologija i najmodernijih digitalnih alata, a suradnja s Perplexityjem predstavlja važan korak u tom smjeru. Vjerovali smo kako će građani prepoznati vrijednost besplatnih Perplexity Pro licenci u svakodnevnom životu i naša su se očekivanja ne samo potvrdila, već su dosadašnji rezultati korištenja nadmašili sva očekivanja budući da je gotovo 1% stanovništva Hrvatske počelo koristiti Perplexity Pro od početka naše suradnje. Željeli smo umjetnu inteligenciju učiniti dostupnu svakome jer smo duboko uvjereni da će Hrvatska napredovati s većim korištenjem AI. Posebno nam je drago uključenje i suradnja s akademskom zajednicom jer su studenti i profesori dobili priliku istraživati i koristiti Perplexity u akademskom kontekstu što smatramo važnim temeljem za buduću primjenu. Također, planiramo i sveobuhvatnu edukaciju korisnika o mogućnostima Perplexity Pro-a“, istaknuo je Ivan Runje, direktor marketinga privatnih korisnika i upravljanja proizvodima Hrvatskog Telekoma.
FOTO: Dražen Tomić, Tomich Producstions
Veliki interes za Perplexity Pro licence rezultirao je time da su se Moj Telekom i Perplexity našle u samom vrhu najpopularnijih aplikacija u Hrvatskoj u Appleovom i u Googleovom App Storeu.
„Oduševljeni smo što kroz naše partnerstvo s Hrvatskim Telekomom vidimo nevjerojatan odaziv za Perplexity Pro u Hrvatskoj“; izjavio je Ryan Foutty, potpredsjednik poslovanja u Perplexityju te dodao: „Entuzijastično korištenje kojem smo svjedočili već u prvom mjesecu pokazuje želju Hrvatske da prihvati vrhunsku AI tehnologiju. Uzbuđeni smo što možemo istraživati nove načine za produbljivanje naše suradnje i pružati građanima u Hrvatskoj alate koji su im potrebni za navigiranje u sve složenijem okruženju.“
Vrijednost godišnje licence Perplexity Pro iznosi 233 eura, a zahvaljujući suradnji HT-a i Perplexityja osigurane su dodatne licence te će svi zainteresirani moći koristiti ovog AI asistenta potpuno besplatno punih godinu dana. Preuzimanje novih besplatnih licenci omogućeno je do 31. svibnja 2025. putem aplikacije Moj Telekom, u Magenta Moments rubrici, u kojoj korisnici mogu preuzeti individualni kôd za pristup u Perplexity Pro.
Perplexity AI mobilna aplikacija trenutačno mjesečno odgovara na više od 600 milijuna upita.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.