Europski parlament i Vijeće postigli su politički dogovor o Zakonu o kibernetičkoj solidarnosti, koji je predložila Europska komisija u travnju 2023. godine. Akt bi trebao ojačati solidarnost na razini EU-a radi boljeg otkrivanja, pripreme i odgovora na kibernetičke prijetnje i incidente.
Zakon o kibernetičkoj solidarnosti uključuje tri radnje. Prvo, postavljanje Europskog sustava za uzbunjivanje o kibernetičkoj sigurnosti, koji se sastoji od mreže nacionalnih i prekograničnih kibernetičkih središta, koji će koristiti najsuvremenije alate i infrastrukture, poput umjetne inteligencije i napredne analitike podataka, za brzo otkrivanje cyber prijetnje i incidenti. Ova će infrastruktura vlastima i drugim relevantnim subjektima pružiti svijest o situaciji u stvarnom vremenu, omogućujući im učinkovit odgovor na takve prijetnje i incidente. U travnju 2023. osnovana su dva konzorcija država članica za zajedničku nabavu i primanje bespovratnih sredstava za rad i pokretanje pilot faze takvih alata i infrastrukture u okviru Programa za digitalnu Europu.
Drugo, Zakon također stvara mehanizam za hitne slučajeve kibernetičke sigurnosti koji će poboljšati spremnost i sposobnosti odgovora na značajne kibernetičke incidente velikih razmjera. Mehanizam će podržati tri glavna područja: radnje pripravnosti, novu rezervu kibernetičke sigurnosti EU-a i financijsku potporu za uzajamnu pomoć. Treće, prijedlog također uspostavlja europski mehanizam za pregled kibernetičkih incidenata za pregled i procjenu značajnih ili velikih incidenata nakon što su se dogodili kako bi se pružile preporuke za poboljšanje položaja EU-a u području kibernetičke sigurnosti.
Europski parlament i Vijeće također su postigli dogovor o izmjeni Zakona o kibernetičkoj sigurnosti. Ovaj amandman otvara mogućnost usvajanja europskih shema certificiranja za upravljane sigurnosne usluge. Pomoći će u stvaranju okvira za uspostavu pouzdanih pružatelja usluga u Rezervi kibernetičke sigurnosti EU-a prema Zakonu o kibernetičkoj solidarnosti.
Sporazum sada treba službeno odobriti Europski parlament i Vijeće. Nakon što bude formalno usvojen, Zakon o kibernetičkoj solidarnosti stupit će na snagu 20. dana od objave u Službenom listu. Zakonom o kibernetičkoj solidarnosti povećat će se sredstva za aktivnosti kibernetičke sigurnosti u okviru Programa za digitalnu Europu za razdoblje 2025.-2027.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.