Upravitelj lozinkama i autentifikacije Specops Software otkrio je da 31,1 milijun probijenih lozinki sadrži 16 ili više znakova, što pokazuje da duže lozinke nisu neprobojne. Time se srušio jedan mit koji vlada kod brojnih korisnika, ali i nekih stručnjaka za kibernetičku sigurnost.
Nakon analize 1,8 milijuna probijenih administratorskih vjerodajnica (eng. credentials), 40.000 administratorskih korisničkih računa koristilo je izraz "admin" za svoje lozinke, a samo 50 posto organizacija mjesečno provjerava sustave zbog kompromitiranih vjerodajnica.
Najčešća kompromitirana lozinka na najnovijem popisu probijenih vjerodajnica kompanije KrakenLab bila je, vjerovali ili ne, kombinacija "123456". Lozinke koje su sadržavale riječ "pass" ili riječ "password" uz korištenje simbola (P@ssw0rd ili Pass@123) bile su dovoljno "složene" da prođu osnovna pravila Active Directoryja.
Vjerodajnice imaju visoku vrijednost u okruženjima kibernetičkog kriminala, što potvrđuje procvat tog tržišta za ukradene vjerodajnice, osobne podatke i podatke. Industrije koje imaju pristup osjetljivim informacijama trebaju osigurati svoje račune korištenjem snažnih, jedinstvenih lozinki.
Organizacije i pojedinci trebali bi izbjegavati recikliranje lozinki, jer se tako mogu izložiti napadima. Administratorski računi su rudnici zlata za hakere jer protivnici mogu iskoristiti račun za dobivanje daljnjeg pristupa organizaciji, navodi izvješće. Stoga, važno je da oni koji imaju pristup osjetljivim informacijama koriste jake lozinke.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.