Veličina tržišta dronova procjenjuje se na 38,03 milijarde USD u 2023., a očekuje se da će dosegnuti 62,43 milijarde USD do 2028., rastući uz CAGR od 10,42 posto tijekom predviđenog razdoblja (2023.-2028.).
Očekuje se da će tehnološki napredak, u smislu nosivosti i elektronike, povećati brzi rast proučavanog tržišta. Proučavano tržište je još uvijek u ranoj fazi u nekoliko zemalja u razvoju u smislu njegovog masovnog usvajanja i upotrebe. Razni državni propisi i propisi o zračnom prostoru trenutno predstavljaju izazov za rast tržišta u nekoliko zemalja.
Upravo o tome razgovaramo u novoj emisiji s Milanom Domazetom iz tvrtke Air RMLD koja se bavi komercijalnom gospodarskom i snimateljskom upotrebom dronova, rade na razvoju novih mogućnosti na letjelicama.
Podsjetimo,. dronovi se koriste u raznim primjenama, uključujući pružanje interneta na udaljenim mjestima, zračno fotografiranje i video snimanje, istraživanje i dokumentiranje divljih životinja i misije javnih službi. Nekoliko tvrtki prvenstveno nudi male bespilotne letjelice koje se koriste u poljoprivredi, fotografijama iz zraka i prikupljanju podataka. Kućne dostave bespilotnim letjelicama postale su stvarnost zahvaljujući naporima logističkih i maloprodajnih tvrtki kao što su Amazon i UPS da uvedu tehnologiju. Budući da komercijalni dronovi mogu putovati brzinom do 180 km/h i isporučivati robu manju od 5 lbs (2,3 kg), očekuje se da će mehanizam isporuke smanjiti vrijeme isporuke i povezane troškove. Također se očekuje da će povećana ulaganja u tehnologije bespilotnih letjelica potaknuti dugoročni rast tržišta.
Međutim, rast tržišta bespilotnih letjelica mogu spriječiti tehnološka ograničenja kao što su ograničena izdržljivost, dugotrajnost baterije što se može riješiti drugačijim pogonskim sustavima te prisutnost neujednačenih zakona i propisa koji mogu ograničiti upotrebu takvih sustava u zračnom prostoru određenih zemalja.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.