Microblink koji razvija napredna rješenja temeljena na umjetnoj inteligenciji čiju tehnologiju koristi preko 100 milijuna ljudi u više od 60 zemalja svijeta, zahvaljujući uspješnoj transformaciji organizacijskog modela i razvoju novih globalno uspješnih rješenja, dodatno je ubrzala rast te je u posljednjih godinu dana više no udvostručila broj zaposlenih, na njih 300, u svoja dva ureda, u Zagrebu i New Yorku, a do kraja ove godine cilj je imati oko 400 zaposlenika, ističe za ICTbusiness.info u emisiji ICT na Ti Igor Strejček, globalni potpredsjednik za operativne poslove i direktor za Hrvatsku.
Prema njegovim riječima možda na prvi pogled izgleda kao da prolaze ispod radara, no u segmentu kojim se bavi jedna su od najboljih kompanija na svijetu tako da im nije teško pronaći nove top inženjere.
Strejček napominje kako Microblink svoja poslovna rješenja trenutno razvija u tri zasebna segmenta. Prvi se odnosi na utvrđivanje i potvrđivanje digitalnog identiteta korisnika. Microblink može digitalizirati osobne dokumente zahvaljujući bazi dokumenata iz gotovo svih dijelova svijeta, ali i prepoznati njihovu vjerodostojnost te autentičnost vlasnika, što značajno olakšava proces autentifikacije u nizu industrija. Drugi segment je vezan uz trgovinu i prepoznavanje najrazličitijih artikala u maloprodaji. Microblinkov softver se koristi za preko 3 milijarde pojedinačnih kupnji godišnje i posjeduju najveću bazu od preko 15 milijuna maloprodajnih artikala.
Treći je AI segment sa svojom AI platformom. Nju Microblink danas koristi samo za razvoj vlastitih rješenja, no postoji potencijal komercijalizacije platforme s obzirom na njenu atraktivnost za druge kompanije koje bi koristile njene prednosti za razvoj vlastitog softvera.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.