IFA 2016: Nosivi uređaji kao „kompanjoni“ pametnim telefonima! Da ili ne?

IFA 2016: Nosivi uređaji kao „kompanjoni“ pametnim telefonima! Da ili ne?
Dražen Tomić, Damir Brkić

I ove godine sajam IFA 2016 u Berlinu bio je obilježen mnoštvom novih nosivih uređaja, a svakako se tu ističe Samsungov novi Gear 3. Trebaju li nam takvi nosivi uređaji - pametni satovi, pametne narukvice, svašta nešto pametno, ma sve to što vješamo ili stavljamo na sebe kao nakit, modni dodatak ili pak nešto treće.

I da i ne. Netko to želi, neto jednostavno ne. Odgovor je kako za koga, ali ono što morate znati jest da vam treba onda i još jedan punjač.

Međutim to je tržište koje nastavlja rast. Najnovije istraživanje GfK pokazuje kako će tržište nosivih uređaja u ovoj godini dosegnuti ukupno 122 milijuna komada i tržišnu vrijednost od 13,3 milijarde dolara. Povećanje je to od čak 4,8 milijardi dolara u odnosu na ukupnu potrošnju u 2015. godini.

Prema procjenama analitičara, a na osnovu brojki za prvih šest mjeseci ove godine rast se poglavito očekuje u Zapadnoj Europi jer trenutno tek 1 od 10 kupaca pametnih telefona kupi i neki pametni nosivi uređaj. Tako je prema njihovim procjenama u Zapadnoj Europi prodano 5,5 milijuna uređaja u prvi šest mjeseci, od čega 1,2 milijuna samo u Njemačkoj. To je povećanje u odnosu na prethodnu godinu od 75 posto u Zapadnoj Europi, a u Njemačkoj čak i manje „svega“ 54 posto.

Definitivni rekorderi su pametni satovi kojih se u Zapadnoj Europi prodaje 153 posto više, dok uređaji poput pametnih narukvica za praćenje zdravlja i treninga koje rastu mnogo sporije i to 63 posto.