Završetak 23. Ericsson Nikola Tesla Summer Campa obilježen je prigodnom ceremonijom održanom 6. rujna u zagrebačkom sjedištu kompanije koja ove godine obilježava svoju 75. obljetnicu poslovanja.
Ovaj projektviše od dva desetljeća spaja akademiju i biznis doprinoseći tako podizanju kvalitete obrazovanja stručnjaka u području najsuvremenijih tehnologija u Hrvatskoj. Studentima daje priliku za primjenu znanja i akademsko-istraživačkog pristupa u odgovorima na industrijske i društvene izazove putem konkretnih tehnoloških rješenja.
Ovogodišnji ENT Summer Camp, održan u Zagrebu, Splitu i Osijeku, okupio je 69 studenata s deset fakulteta iz zemlje i inozemstva koji su uz podršku 73 mentora radili na 27 projekata.
Radi se o konkretnim projektima kroz koje su studenti rješavali izazove uz pomoć najsuvremenijih tehnologija kao što su AI, XR, Big Data i druge. Rezultate svojeg rada prezentirali su internoj stručnoj javnosti na sesiji tijekom koje se glasalo za najbolju prezentaciju i najbolju implementaciju projekta. Pobjednicima u ove dvije kategorije uručene su nagrade na završnoj svečanosti koja je okupila sve sudionike s različitih lokacija kao i brojne predstavnike akademske zajednice i ostale uzvanike.
Predsjednica kompanije Gordana Kovačević u svom je obraćanju naglasila da su stručnjaci koji su znanjem, inovativnošću i entuzijazmom spremni mijenjati svijet najveća vrijednost kompanije te poručila studentima.
"Veseli me što ste kroz Ericsson Nikola Tesla Summer Camp napravili važan iskorak u svijet rada i inovacija, osjetili realno poslovno okruženje tehnološkog lidera Ericssona Nikole Tesle te imali priliku upoznati kolegice i kolege s kojima će neki od vas, nadam se, raditi u budućnosti. Vjerujem da će vam stečena iskustva pomoći u razvijanju vaših kompetencija. Na vama je da iskoristite priliku za daljnji razvoj, da budete kreatori i pokretači promjena, diktirate trendove i razvijate tehnologiju za stvaranje novih vrijednosti. Na vašim profesorima i mentorima te svima nama leži odgovornost da vam budemo dobar partner, primjer i podrška. Na tom putu smo zajedno, a toplo se nadam s mnogima od vas kao našim kolegama i suradnicima."
Čak 80 posto izvršnih direktora očekuje da će umjetna inteligencija izazvati visok ili srednje visok stupanj promjena u njihovim operativnim sposobnostima, pri čemu se fokus pomiče s digitalnog poslovanja na autonomno poslovanje, pokazuje Gartnerovo istraživanje. Anketa je obuhvatila 469 izvršnih direktora i drugih viših poslovnih rukovoditelja širom svijeta, a provedena je tijekom tri tromjesečja zaključno s četvrtim tromjesečjem 2025.
Sandisk je objavio 8,97 milijardi dolara prihoda u fiskalnom četvrtom tromjesečju i prilagođenu dobit od 39,25 dolara po dionici. Oba su rezultata nadmašila tržišna očekivanja, a potražnja za flash memorijom u AI podatkovnim centrima podigla je prodaju znatno iznad razine iz istog razdoblja prošle godine. Važnija nova činjenica od samog kvartalnog skoka jest promjena načina ugovaranja. Izvršni direktor David Goeckeler rekao je Reutersu da Sandisk ima osam dugoročnih sporazuma sa šest kupaca, ukupne vrijednosti veće od 93,9 milijardi dolara. Kompanija očekuje da će do kraja fiskalne godine u srpnju 2027. polovica njezine proizvodnje biti pokrivena takvim ugovorima, a tijekom fiskalne 2028. približno dvije trećine.
Potrošnja električne energije podatkovnih centara širom svijeta trebala bi porasti 26 posto u 2026., procjenjuje Gartner. Ta konzultantska kuća očekuje da će globalna potrošnja električne energije podatkovnih centara dosegnuti 565 teravatsati u 2026., u odnosu na 447 teravatsati u 2025.