Tijekom prošlog vikenda održana su finalna natjecanja u sklopu ovogodišnje Hrvatske informatičke olimpijade te Juniorske hrvatske informatičke olimpijade u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara i uz organizacijsku te pokroviteljsku podršku Algebre. Učenici osnovnih i srednjih škola natjecali su se, nakon brojnih izlučnih natjecanja, u konkurenciji najboljih iz cijele države.
Hrvatska informatička olimpijada najjače je i najznačajnije godišnje natjecanje u programiranju za učenike srednjih škola Hrvatske na kojem je sudjelovao 31 najbolji mladi informatičar. Na natjecanju srednjoškolaca (Hrvatska informatička olimpijada) prva tri mjesta su zauzeli Patrik Pavić (1. razred, XV. Gimnazija, Zagreb), zatim Krešimir Nežmah (2. razred, XV. Gimnazija, Zagreb) i Dorijan Lendvaj (1. razred, XV. Gimnazija, Zagreb).
Juniorska hrvatska informatička olimpijada najjače je i najznačajnije godišnje natjecanje u programiranju za učenike osnovnih škola te je na njoj sudjelovalo 22 najboljih mladih informatičara. Na natjecanju učenika osnovnih škola (Juniorska hrvatska informatička olimpijada) najbolji su rezultat postigli Marko Dorčić (8. razred, OŠ A. Stepinca, Zagreb), Fran Babić (8. razred, OŠ E. Kumičića, Velika Gorica) i Vlatko Borevković (8. razred, OŠ Cvjetno naselje, Zagreb).
"Ponosni smo na mlade informatičare koji su pokazali sjajna znanja te im želimo da postignu odlične rezultate i na međunarodnim natjecanjima koja predstoje. Ponosni smo što smo i ove godine organizacijski partner ovih natjecanja i pokrovitelj nagrada za najbolje mlade informatičare, čiju izvrsnost podržavamo i kroz niz vlastitih projekata, poput edukativnih radionica i digitalnih obrazovnih sadržaja", naglasio je član uprave Algebre Hrvoje Balen.
Novo istraživanje IBM Institute for Business Value otkriva da se očekuje značajno povećanje AI‑om omogućenih radnih tokova, od kojih su mnogi potaknuti agentskom umjetnom inteligencijom, oslanjajući se na nju za bolje donošenje odluka i automatizaciju.
Appleovi stručnjaci identificirali su temeljna ograničenja najnaprednijih modela umjetne inteligencije u radu koji dovodi u pitanje utrku tehnološke industrije prema sve moćnijim sustavima.
Iako mnoge kreativne aplikacije dolaze s osjetnim troškovima ili zahtijevaju pretplate, postoji mnogo pristupačnih opcija za dizajn. Međutim, nisu svi besplatni alati vrijedni vremena i truda.