Tijekom prošlog vikenda održana su finalna natjecanja u sklopu ovogodišnje Hrvatske informatičke olimpijade te Juniorske hrvatske informatičke olimpijade u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara i uz organizacijsku te pokroviteljsku podršku Algebre. Učenici osnovnih i srednjih škola natjecali su se, nakon brojnih izlučnih natjecanja, u konkurenciji najboljih iz cijele države.
Hrvatska informatička olimpijada najjače je i najznačajnije godišnje natjecanje u programiranju za učenike srednjih škola Hrvatske na kojem je sudjelovao 31 najbolji mladi informatičar. Na natjecanju srednjoškolaca (Hrvatska informatička olimpijada) prva tri mjesta su zauzeli Patrik Pavić (1. razred, XV. Gimnazija, Zagreb), zatim Krešimir Nežmah (2. razred, XV. Gimnazija, Zagreb) i Dorijan Lendvaj (1. razred, XV. Gimnazija, Zagreb).
Juniorska hrvatska informatička olimpijada najjače je i najznačajnije godišnje natjecanje u programiranju za učenike osnovnih škola te je na njoj sudjelovalo 22 najboljih mladih informatičara. Na natjecanju učenika osnovnih škola (Juniorska hrvatska informatička olimpijada) najbolji su rezultat postigli Marko Dorčić (8. razred, OŠ A. Stepinca, Zagreb), Fran Babić (8. razred, OŠ E. Kumičića, Velika Gorica) i Vlatko Borevković (8. razred, OŠ Cvjetno naselje, Zagreb).
"Ponosni smo na mlade informatičare koji su pokazali sjajna znanja te im želimo da postignu odlične rezultate i na međunarodnim natjecanjima koja predstoje. Ponosni smo što smo i ove godine organizacijski partner ovih natjecanja i pokrovitelj nagrada za najbolje mlade informatičare, čiju izvrsnost podržavamo i kroz niz vlastitih projekata, poput edukativnih radionica i digitalnih obrazovnih sadržaja", naglasio je član uprave Algebre Hrvoje Balen.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.