Ministar financija i privrede Vlade Republike Srbije Mlađan Dinkić posjetio je CeBIT, najveći sajam ICT tehnologije u svijetu na kojem na kojem je uz pomoć Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza Republike Srbije (SIEPA) ove godine sudjelovalo sedam tvrtki. SIEPA je dosad srpske tvrtke dovodila na CeBIT u posljednjih deset godina, a dosad je sudjelovalo 79 tvrtki iz Srbije.
Tom je prilikom predstavio novi Program podrške IT industriji, koji je Vlada Republike Srbije usvojila na sjednici dan prije toga. Ministar Dinkić je izjavio da je industrija infromacijskih tehnologija jedan od najvažnijih prioriteta ukupne strategije domaće reindustrijalizacije i da će donijeta strategija omogućiti da Srbija bude najatraktivnija zemlja u regiji za ulaganje u IT sektor. Također, domaćim softverašima će biti pružena podrška da što prije dobiju sredstva „kako bi svoje znanje mogli da naplate i kako bi Srbija dobila jedan dobar izvozni proizvod“.
Usvojeni Program će omogućiti svim početnicima u IT sektoru bespovratna sredstva za tzv. „start upove“ ukoliko imaju odgovarajuće investitore koji žele da podrže razvoj tih kompanija. Zatim, planira se otvaranje novih tehnoloških parkova u tri velika grada: Beogradu, Nišu i Novom Sadu, a financijska podrška biće pružena i jačanju kapaciteta tehnoloških inkubatora i IT klastera.
Ministar Dinkić je naveo i da će doprinosi i porezi na plaće, za sve one koji rade u industriji softvera i u „outsorcingu“, od druge polovine ove godine, biti za trećinu niži nego što su sada. Na kraju, ministar je naveo da će biti usvojen cijeli set novih zakona koji će omogućiti lakše i potpuno elektronsko poslovanje kompanija, a sve će se to početi odvijati u drugoj polovini ove godine.
Iako kritiziran jer je previše rizičan i spekulativan, dogecoin kriptovaluta imala je iznimnu podršku online zajednice, no to očito nije bilo dovoljno. Trenutno, kako navodi Bitcoin Casinos, vrijedi oko 558 američkih dolara, a prije godinu dana vrijedila je oko tisuću dolara.
Kako je kriza uzrokovana porastom troškova života na globalnoj razini sve veća, potrošači su drastično prilagodili svoje ponašanje u pogledu potrošnje, pri čemu se većina (53 posto) potrošača diljem svijeta „suzdržava“ od potrošnje stvari koje se ne smatraju nužnima. Petnaest posto potrošača u potpunosti je odustalo od takve potrošnje, zaključak je PwC-ovog globalnog istraživanja mišljenja potrošača Global Consumer Insights Pulse Survey iz 2023. godine, koje uključuje mišljenja 9.180 potrošača u 25 zemalja.
Anthropic, tvrtka koju podržava Google, pokrenula je AI asistenta Claudea kao očiglednog rivala popularnoj platformi za razgovor ChatGPT. Platforma je predstavljena nakon što je ChatGPT predstavio nadograđeni jezični model.