Pandemija koronavirusa utjecala je na bruto domaći proizvod (BDP) svih zemalja svijeta, a točno u kolikoj mjeri pokazao je kroz izvješće za četvrti kvartal prošle godine OECD (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj).
Samo Kina uspjela je zabilježiti rast, ali od za nju skromnih 6,5 posto. Najmnogoljudnija zemlja svijeta prva se oporavila od pandemije pa dok su druge velesile tek krenule sa zatvaranjem, karantenama i nužnim mjerama u borbi s virusom, kineska ekonomija počela se oporavljati.
Što se ostalih tiče tek možemo govoriti o tome koja je zemlja zabilježila manji pad BDP-a. Južna Koreja je odmah iza Kine s minusom od 1,3 posto, slijede Sjedinjene Američke Države s padom od 2,5 posto, zatim Kanada s 3,5 posto, Njemačka s 3,9 posto, Francuska s pet posto, Meksiko s 5,2 posto i Italija s padom od 6,6 posto.
U konačnici, ti minusi nisu toliko strašni kako se prognoziralo tijekom drugog kvartala prošle godine, ali svakako nisu poticajni u globalu jer optimističnije prognoze pokazivale su da bi četvrti kvartal trebao najvećim ekonomijama donijeti rast.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.