Novinarima posao nije ni najmanje lak, ali u određenim zemljama svijeta teži je no igdje drugdje jer im se zbog izvještavanja oduzima sloboda. Nažalost, u 2020. ih je u zatvoru diljem svijeta bilo 274 i to je više no tijekom rekordne 2016., kad ih je u zatvorima bilo 272.
Kina je i dalje zemlja predvodnica po ovom pitanju te se u njoj trenutno 47 novinara nalazi u zatvoru. Slijedi Turska s njih 37 u zatvorima, u Egiptu ih je zatvoreno 27, u Saudijskoj Arabiji 24, u Eritreji 16, u Iranu 15, u Vijetnamu 15 i u Rusiji deset.
Kao što se može vidjeti, riječ je o zemljama gdje se njeguje ponajprije jednoumlje i to ono koje propagira režim. Raditi u takvom okruženju nije ni najmanje lako pa novinarima koji su riskirali svoje živote kako bi izvijestili o određenim temama treba odati počast.
I činiti sve što je moguće kako bi ih se oslobodilo.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.