Google, Facebook, Amazon i Apple prošle su se godine našli pred ozbiljnim problemima u Sjedinjenim Američkim Državama jer krenule su istrage o njihovom dominaciji na tržištu, monopolu te raznim radnjama koje onemogućavaju konkurenciji normalno poslovanje.
Naravno, lideri tih kompanija negiraju optužbe, što ne čudi, ali da uistinu shvaćaju cijelu situaciju ozbiljno, potvrđuje podatak o lobiranju u Washingtonu. Cilj lobiranja jest "oprati" se i prikazati u boljem svjetlu no što možda jesu.
Za taj cilj potrošeno je kroz posljednjih 12 mjeseci 54,5 milijuna američkih dolara, što za te kompanije nije neki novac, ali s obzirom da su 2015. potrošili 35 posto manje, a 2010. 500 posto manje, ukazuje na promjene u pogledu prema njima. Od strane politike, pravosuđa, zakonodavaca...
Facebook je potrošio kroz ovu godinu već 19,3 milijuna dolara, Amazon 17,8 milijuna dolara, Alphabet 10,1 milijun i Apple 7,3 milijuna. Zanimljivo, Microsoft se drži po strani i njega se ne spominje...
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.