Digitalno doba promijenilo je navike konzumenata glazbe pa su neki formati otišli u prošlost, ali “vinilke“ ili gramofonske ploče nastavljaju rast. Taj “retro“ format poželjan je ponajprije zbog onoga što predstavlja - jedinstveno iskustvo.
Kolekcionari će posebno posegnuti za njima jer ploče u fizičkom smislu ostavljaju odličan dojam, autori će se često potruditi ukrasiti ih na poseban način pa imaju vrijednost onima koji ih posjeduju. Drugi fizički formati nisu uspjeli u bitki za takav dojam i zato su iščeznuli.
Primjerice, u prošloj godini samo na području Sjedinjenih Američkih Država prodano ih je 27,5 milijuna, što je rast od 46 posto na godišnjoj razini. Ukupno, ploče čine 27 posto svih prodanih albuma u Americi. No, kad se u "jednadžbu" uvrsti digitalni segment, tad ploče čine 3,7 posto.
A još prije desetak godina prodavalo se manje od pet milijuna ploča, što zorno pokazuje koliko se situacija promijenila iako je riječ o formatu starom više od pola stoljeća.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.